Logirajte se na forum
(ako se ne želite logirati sada, izaberite "Do not display again")

Join the forum, it's quick and easy

Logirajte se na forum
(ako se ne želite logirati sada, izaberite "Do not display again")
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Obratite se !

Go down

Obratite se ! Empty Obratite se !

Post by Čovjek & Riječ 2013-01-18, 12:22

Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga to kaže apostol, apostol Petar u knjizi Djela apostolska (2:38). Obratite se, jer približilo se kraljevstvo nebesko ! viče Ivan Krstitelj (Matej 3:2) pripravljajući put Isusu Kristu, koji nakon njega dolazi.

Zaista, kažem vam, ako se ne obratite nećete ući u kraljevstvo nebesko, kaže Isus Krist, Čovjek od Boga rođen, da bi mi po Njemu, nanovo-rođeni odozgor bili u miru s Bogom svemogućim.

A prije njih, Bog, jedini i svemogući kaže : Obratite se k meni da se spasite, svi krajevi zemlje, jer ja sam Bog i nema drugoga ! (prorok Izaija 45:22) Ja ne želim smrti nikoga koji umre - riječ je Jahve Gospoda. Obratite se, dakle, i živite ! po svome proroku (Ezekiel 18:32) poručuje Bog svijetu, svakom čovjeku.

Ljudi, ovo znači da Bog, ponavljam Bog, vam želi dobro, Bog vam ne želi uzeti, On vam poklanja život : Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina JedinoroŒđenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni (Ivan 3:16)

Obratite se ljudi, prihvatite Isusa Krista, koji nas izbavlja od gnjeva što dolazi (I poslanica Solunjanima 1:10), jer vremena je malo.
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

Obratite se ! Empty Re: Obratite se !

Post by Čovjek & Riječ 2013-01-19, 00:11

Obratite se i vjerujte Evanđelju, rekao je Isus Krist 1, koji je istinsko svjetlo koje prosvjetljuje svakog čovjeka 2. Boga nitko nikada nije vidio 3 a On, Isus Krist ga je objavio, otkrio.

Pogledajmo sada što to zapravo znači; obratiti se i vjerovati evanđelju, poruci koju je Isus Krist donio?
Obratiti se, u grčkom originalu je riječ "metanoeo" što znači "[ubuduće] razmišljati drugačije", a riječ evanđelje, originalno "euaggelion" je dobra vijest, dobra poruka, ili ako hoćete, dobra informacija. Dakle, obratiti se i vjerovati evanđelju značilo bi promjeniti (odbaciti) svoj dotadašnji način razmišljanja i prihvatiti tu dobru (radosnu), poruku - informaciju - vijest. Stvarno to znači smrt starog i početak jednog novog bića, novog života, ali koji koji je sada temeljen na novim i drugačijim osnovama, na novom životnom temelju koji se od sada gradi u skladu s Božjom savršenom voljom za naš život. To nas vodi ka blagoslovu koji nam je odredio Bog koji nas ljubi.

Kako i zašto bi vjerovali toj dobroj vijesti?
Susret s Bogom, koji je svakako početak objave nama osobno, odnosno početak naše vjere Bogu, nadnaravni je događaj za koji, kad ga pokušamo definirati ili opisati nedostaju riječi. Ali, sigurno znamo da je valjani izvor evanđelja, dobre poruke, vijesti, ili informacije, uvijek svemogući Bog, koji nam je poslao Riječ, oživotvorenu Duhom Svetim, rasvjetljujući naše tame i dajući nam tako svjetlo novog života, dovodeći nas razotkrivene istinom k sebi. On, koji je stvoritelj neba i zemlje i Gospodar života i smrti, naš je nebeski Otac koji nas bezuvjetno ljubi, ne tražeći baš ništa zauzvrat, osim povjerenja u Njegovu Očinsku ljubav i vodstvo.
Ako je evanđelje od Boga, a jest, takvoga Boga koji nas ljubi poput našeg nebeskog Oca, onda je sama ta činjenica dovoljan razlog da dobro otvorimo uši i srca, te da tu Njegovu za nas toliko životno dragocjenu poruku pokušamo čuti. Naime, ono što uđe kroz uho, treba i oživjeti u srcu. Napor vjere je potreban upravo radi toga što je Božja poruka toliko daleko od naših grijehom zatvorenih bića koja žive u ispraznosti svoje pameti i zamračena uma i u koja tako teško nalazi prolaz sve zbog neznanja koje je u njima i zbog okorjelosti njihova srca. 4

Ako izvor evanđelja ne bi bio sam Bog, mogli bismo špekulirati, relativizirati i sumnjati u Njegova obećanja.
Svaka informacija, vijest, ili poruka sigurno je "teška", sukladno "težini" svog izvora. Bog nam nudi da provjerimo Njegove riječi i jamči nam i obećava da se nećemo razočarati. Informacija koja dolazi od čovjeka, pa ma koliko mi vidjeli tog čovjeka kao dobro informiranog, sposobnog, pametnog, upućenog ili kompetentnog, ipak je "klimava" i podložna provjerama, a na njenu valjanost se nikad ne možemo sa potpunom sigurnošću osloniti, kao što to možemo na Božju Riječ. Isplati se potražiti je, očekujući od nje čudo radosti novog života, po obećanju Božjem. Ljudska nesavršenost, ili točnije rečeno griješnost jednostavno treba i traži Božju savršenost i ne nalazi mira dok je ne nađe. Jer za razliku od griješnog čovjeka, On je uvijek savršeno pravedan, potpuno nepristran i stoji (baš) uvijek u čistoj i nepotkupljivoj istini i ljubavi, zapravo je On Istina i Ljubav. Njegova Riječ je stalna, izvan vremena, pravedna i silna, puna života i ostvaruje Njegovo obećanje : donosi počinak i mir novog, vječnog života, koji toliko trebamo.

Zato: obratimo se i vjerujmo Evanđelju! Amen!

1 (Marko 1:15)
2 (Ivan 1:9)
3 (Ivan 1:18)
4 (Efe 4:17,18)
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

Obratite se ! Empty Re: Obratite se !

Post by Čovjek & Riječ 2013-01-19, 13:57

Zašto se ljudi ne obraćaju, tj. zašto "neće da se obrate" ?

Moje je mišljenje i vjerujem da je pravi razlog tome dobro opisan u biblijskom događaju kojega nalazimo u staro zavjetnom tekstu, II Kraljevima 5:1-15. Tekst (pročitajte ga) govori o tome kako je neki čovjek (Naaman), koji je bio teško i neizlječivo bolestan i tražio ozdravljenje, dobio od Boga uputu kako postići željeno ozdravljenje, ali ta uputa njemu samome nije bila jasna, štoviše bila mu je suluda, pa joj nije vjerovao, tako da nije ni pokušao ići tim i takvim putem ozdravljenja.
Ali, kada je ipak pokušao, gle čuda; dogodilo se ozdravljenje, dogodilo se ono što je, u tom trenutku, bila njegova osnovna životna potreba.
Dakle, aplicirano na našu temu, kada Bog, Isus Krist kaže; "obratite se i vjerujte radosnoj vijesti (evanđelju)", ljudima to izgleda suludo. U ovoj Kristovoj rečenici kao što vidimo, On obraćenju pridružuje vjeru, poistovjećuje obraćenje sa vjerom. Ljudima to izgleda suludo (kao i čovjeku iz gornjeg teksta) zato što oni smatraju da se time što vjeruju Bogu u njihovom životu zapravo ništa ne može i neće promjeniti. Dakle Oni ne vjeruju Bogu, a to je, iako oni to ne znaju, njihov najveći problem. Jer sam Bog kaže da je Njemu nemoguće ugoditi bez vjere (poslanica Hebrejima 11:6)

Sada ja pitam (one koji Bogu ne vjeruju); zašto je teško učiniti ono što Bog od vas traži? Zapravo to nije teško i ništa vas ne košta, ništa ne možete time izgubiti, a dobiti možete puno (kao i Naaman, čovjek iz gornje priče).
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

Obratite se ! Empty Re: Obratite se !

Post by Čovjek & Riječ 2013-01-24, 17:04

Čovjek & Riječ wrote:Zašto se ljudi ne obraćaju, tj. zašto "neće da se obrate" ?
...
Sada ja pitam (one koji Bogu ne vjeruju); zašto je teško učiniti ono što Bog od vas traži? Zapravo to nije teško i ništa vas ne košta, ništa ne možete time izgubiti, a dobiti možete puno (kao i Naaman, čovjek iz gornje priče).
Bilo bi nepošteno reći, a netko bi mogao to tako shvatiti, da obraćenje dolazi (isključivo) našom voljom.

Pokušajmo se sada dobro shvatiti; obraćenje i dolazi našom voljom, zato što je obraćenje sigurno volja Božja za sve ljude, tako da mu je ispriječena samo naša volja, tj. da bi se obraćenje dogodilo, mi moramo dati svoj pristanak (a i to se događa Božjom milošću Smile). Želim reći da je Bog taj koji sve u svezi našeg obraćenja vodi, On nas jako dobro vidi, On nas poziva u pravom trenutku, On se bori za nas svim svojim sredstvima, svom svojom milošću, ali na kraju, ipak sve ovisi o nama, jer mi smo ti koji trebaju dati svoj pristanak. Njegova Riječ govori da On u svojoj milosti daje i htijenje i djelovanje da Mu se možemo svidjeti (Filipljanima 2:13). Dakle sve dolazi po Njemu, On je početak i kraj (alfa i omega) i sve se u Njemu drži u redu, sve je stvoreno po Njemu i za Njega (Rimljanima 11:36, I Korinćanima 8:6, Kološanima 1:16).
Svidjelo se Bogu u njemu nastaniti svu Puninu i po Njemu (Isusu Kristu) - uspostavivši mir krvlju križa Njegova - izmiriti sa sobom sve, bilo na zemlji, bilo na nebesima (Kološanima 1:19,20)
Zašto bi mi imali nešto protiv ovakve Božje zamisli ?

Reći ću vam, tj. neću vam ja reći, samo ću prenijeti ono što je On rekao : tko god čini zlo, mrzi svjetlost i ne dolazi k svjetlosti da se ne razotkriju djela njegova (Ivanovo evanđelje 3:20).
Da dragi moji, u tom grmu leži zec.
Trebate priznati istinu o vama samima.
Ali zašto bi to bio problem ?
Zašto bi to bio problem, ako taj Bog koji želi od vas istinu o vama (koju i tako zna), isključivo zato da bi vas spasio. On sam govori o sebi ovako :
Ako priznate grijehe svoje, vjeran sam i pravedan: oprostit ću vam grijehe i očistiti vas od svake nepravde (I Ivanova poslanica 1:9), tome dodaje da; ako kažemo da nismo zgriješili, Njega pravimo lašcem (slijedeći stih). Pogledajte se dobro, pa recite; ne trebate reći meni, recite samome sebi, recite Bogu u kojega ne vjerujete : je'l Bog laže ? Jeste li zgriješili, ili niste ? Ako govori istinu u svezi vašeg grijeha, onda govori istinu i u svezi vašeg opravdanja : Ja nisam došao suditi svijetu, nego svijet spasiti (Ivan 3:17, 12:47)
Zašto Mu onda ne predati svoj život ? Zašto ne prihvatiti prijateljsku ruku koju nam pruža sam Bog, naš nebeski Otac ?
Ovo, ova ludost (za ovosvjetsku mudrost) se zove radosna vijest. Ta radosna vijest je sila Božja za spasenje spašenicima, onima koji su upoznali Boga i tako dobili Božju mudrost.
Znam da je to ludost za vas koji propadate, a spašenima sila Božja za spasenje (I Korinćanima 1:18), znam da je to ludost za pogane (I Korinćanima 1:23), znam da je to ludost za naravnoga (prirodnoga, koji još nije nanovo-rođen od Boga, vidi Ivan 3) čovjeka, znam da je to ludost za "mudrost" ovoga svijeta (I Korinćanima 3:19), ali ljudi ne budite ludi, upoznajte mudrost, upoznajte mudrost Božju; obratite se da vam se izbrišu grijesi ! (Djela apostolska 3:19)
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

Obratite se ! Empty Re: Obratite se !

Post by Čovjek & Riječ 2013-01-28, 13:36

Čovjek & Riječ wrote:Obratite se i vjerujte Evanđelju, rekao je Isus Krist 1, koji je istinsko svjetlo koje prosvjetljuje svakog čovjeka 2. Boga nitko nikada nije vidio 3 a On, Isus Krist ga je objavio, otkrio.

Pogledajmo sada što to zapravo znači; obratiti se i vjerovati evanđelju, poruci koju je Isus Krist donio?
Obratiti se, u grčkom originalu je riječ "metanoeo" što znači "[ubuduće] razmišljati drugačije", a riječ evanđelje, originalno "euaggelion" je dobra vijest, dobra poruka, ili ako hoćete, dobra informacija.
....
Zato: obratimo se i vjerujmo Evanđelju! Amen!

1 (Marko 1:15)
2 (Ivan 1:9)
3 (Ivan 1:18)
4 (Djela 4:17,18)
Nadovežimo se na ovaj prijašnji post (gore) i još jednom potvrdimo rečeno.

Šimun Petar, je imao svjedočanstvo ispravnosti svoje vjere (tebi moj Otac objavi tko sam, na toj stijeni izgradit ću Crkvu svoju) i obećanje (buduće) sigurnosti, molitvenom potporom samoga Boga - Isusa Krista (biti ćeš rešetan, odnosno, tvoja vjera napadana, ali ja sam molio za tebe da tvoja vjera ne malakše). Neki ga čak smatraju Božjim namjesnikom na zemlji i on to jest bio, s time da nije jedini, kao što ni Isus nije jedini Sin, nego prvorođenac među mnogom braćom. Riječ Božja kaže Svi koje vodi Duh Božji sinovi su Božji (Rim 8:14 do 17, 19). Isto tako Petru je Isus rekao; kada dođeš k sebi, učvrsti svoju braću, dakle mi koji slušamo Petra i čujemo ga, pa slijedimo u Duhu njegovo iskustvo, njegova smo braća.

Cijela ova priča je zato da vidimo i čujemo riječi Petrove, koje su upućene onima koji nisu bili obraćeni, onima koji nisu vidjeli, dakle ni znali (braćo, znam da ste ono uradili iz neznanja kao i glavari vaši, Djela 3:17) ono što je vidio i znao Petar (Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga, Mat 16,16). Petar kaže :

Pokajte se dakle i obratite da se izbrišu grijesi vaši (Djela 3:19)

Ako bi pogledali originalni grčki tekst (e-sword) iza "pokajte" stoji nam već poznata riječ "metanoeo" što znači "[ubuduće] razmišljati drugačije", a za obratite stoji riječ "epistrephō" što znači promjena smjera (to revert).
Ova riječ "izbrišu", grčki exaleiphō znači "erase", "wipe away" ... Ja bih rekao da nas Bog poziva na promjenu smjera na takav koji nije ljudima prirodno urođen, već zahtjeva promjenu u razmišljanju. Ja bih rekao da se takav obrat događa kroz prihvaćanje života koji primamo po Božjoj riječi.

Rečeno je da nam je Bog milostivo oprostio sve prijestupe, izbrisao zadužnicu koja propisima bijaše protiv nas, protivila nam se. Nju je on uklonio pribivši je na križ (Kološanima 2:14) Ovdje takođe iza riječi "uklonio" stoji ista grčka riječ exaleiphō.
Zaključak je..., radosni zaključak je da je Bog žrtvom svoga Sina na križu potpuno izbrisao naš grijeh, odnosno potpuno izbrisao bilo kakav naš dug, koji nas je ugrožavao i koji bi nas spriječio u ostvarenju naše savršene pravednosti, pravednosti pred savršenim, pravednim, svetim i nepristranim Bogom. Ako netko još uvijek nije prihvatio, ili nemože prihvatiti ovu radosnu vijest koju Bog očito iskazuje u svom Pismu ...
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

Obratite se ! Empty Re: Obratite se !

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum