Logirajte se na forum
(ako se ne želite logirati sada, izaberite "Do not display again")

Join the forum, it's quick and easy

Logirajte se na forum
(ako se ne želite logirati sada, izaberite "Do not display again")
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

4 posters

Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-22, 17:23

vega wrote:Bog je jedna osoba, u redu. Dali je onda Krist sada, u ovome trenutku Bog ?
Ovo je jedno od pitanja postavljenih (brat vega) na temi "SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)", koje, ja smatram, pripada ovoj (novoj) temi.

Dakle, ja vjerujem, dakako da je Krist Isus i sada, u ovom trenutku Bog kao što je to bio i biti će uvijek. Vjerujem da je "problem" koji je brat vega htio ovdje iznijeti; kako, jedan Bog koji sijedi na prijestolju (Bog Otac), a "drugi Bog" (druga Božja osoba) Isus Krist sjedi Njemu s desna. Dakle dva su, dvije osobe, hoće reći brat vega (jesam li u pravu brate ?).

Kako razriješiti ovaj "problem" ?
Vjerujem da Božje prijestolje kao i Kristov položaj "Ocu s desna" opisuje nebesku stvarnost zemaljskim pojmovima (kao što se to spominje u bibliji). Dakle, to što Otac sjedi na prijestolju označava Ga kao Kralja svih kraljeva i Gospodara svih gospodara, a Kristova pozicija Njemu s desna (također) označava autoritet Isusa Krista (Njegova, Očeva desna ruka). Dakle nije nužno da bukvalno postoji prijestolje (možda, to neznam), onakvo kakvo ima svaki kralj, a do njega na istom prijestolju, ili možda na nekom drugom sjedalu sjedi Isus. To nam nije rečeno, bar ja neznam.
To je najbolja slika i objašnjenje koje sam ja (u ovom trenutku) sposoban ponuditi.
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by neaktivan 2009-12-24, 02:48

Čovjek & Riječ wrote:
vega wrote:Bog je jedna osoba, u redu. Dali je onda Krist sada, u ovome trenutku Bog ?
Ovo je jedno od pitanja postavljenih (brat vega) na temi "SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)", koje, ja smatram, pripada ovoj (novoj) temi.

Dakle, ja vjerujem, dakako da je Krist Isus i sada, u ovom trenutku Bog kao što je to bio i biti će uvijek. Vjerujem da je "problem" koji je brat vega htio ovdje iznijeti; kako, jedan Bog koji sijedi na prijestolju (Bog Otac), a "drugi Bog" (druga Božja osoba) Isus Krist sjedi Njemu s desna. Dakle dva su, dvije osobe, hoće reći brat vega (jesam li u pravu brate ?).

Kako razriješiti ovaj "problem" ?
Vjerujem da Božje prijestolje kao i Kristov položaj "Ocu s desna" opisuje nebesku stvarnost zemaljskim pojmovima (kao što se to spominje u bibliji). Dakle, to što Otac sjedi na prijestolju označava Ga kao Kralja svih kraljeva i Gospodara svih gospodara, a Kristova pozicija Njemu s desna (također) označava autoritet Isusa Krista (Njegova, Očeva desna ruka). Dakle nije nužno da bukvalno postoji prijestolje (možda, to neznam), onakvo kakvo ima svaki kralj, a do njega na istom prijestolju, ili možda na nekom drugom sjedalu sjedi Isus. To nam nije rečeno, bar ja neznam.
To je najbolja slika i objašnjenje koje sam ja (u ovom trenutku) sposoban ponuditi.
Potpuno si u pravu brate. Kao da sam ja osobno objasnio što sam pod tim mislio.

Dakle, slažem se da je "Reče Gospod Gospodinu mojemu: `Sjedi mi zdesna dok ne položim neprijatelje tvoje za podnožje nogama tvojim?" riječ o Božanskom autoritetu, no jeli samo autoritet u pitanju?

Osnovu za "sumnju" da je riječ samo o autoritetu, to jest; vjeru za stvarnim "Prijestoljem" nalazim u bibliji samoj, preciznije u Rimljanima 8, 34, ali zbog što točnijeg prezentiranja toga stiha navest ču više prijevoda, pa vi procjenjujte koji je točniji:

"Tko će osuditi? Krist Isus umrije, štoviše i uskrsnu, on je i zdesna Bogu - on se baš zauzima za nas!"
"Tko bi ih mogao proglasiti krivima? Nitko! Isus Krist je umro, ali još je važnije to što je uskrsnuo i što sada sjedi Bogu s desne strane i posreduje kod Njega u našu korist"
"Tko će ih osuditi? Isus Krist koji je umro - još bolje: koji je uskrsnuo - koji je s desne strane Bogu i koji posreduje za nas?"
i meni najdraži Karadžičev prijevod:
"Ko će osuditi? Krist Isus, koji umrije, pa još i uskrse, koji je s desne strane Bogu, i moli za nas?" - u tome prijevodu sam sa toga stiha upučen na 1. Ivanov 2, 1: "Dječice moja! ovo vam pišem da ne griješite; i ako ko sagriješi, imamo zastupnika kod oca, Isukrsta ]Isusa Krista[ pravednika."
evo vam čak i engleski "New International Version" prijevod ]najlošiji što se tiče točnosti, ali najbolji što se tiče čitljivosti[
"Who is he that condemns? Christ Jesus, who died—more than that, who was raised to life—is at the right hand of God and is also interceding for us."
"New King James Version"
"Who is he who condemns? It is Christ who died, and furthermore is also risen, who is even at the right hand of God, who also makes intercession for us."

To mi je jedan od ljepših, a nadalje, i u Otkrivenju samome se spominje Prijestolje, naravno, koliko je tu riječ o metafori to sam Duh Sveti zna, i oni kojima je objavio.

Dakle, Otkrivenje 4, 2-11 "I odmah se u duhu zanijeh kad gle: prijestolje stajaše na nebu i na prijestolje Netko sjede. Taj što sjede bijaše nalik na jaspis i sard. A uokolo prijestolja duga slična smaragdu. Uokolo prijestolja dvadeset i četiri prijestolja, a na prijestolja sjedoše dvadeset i četiri starješine, obučene u bijele haljine, sa zlatnim vijencima na glavi. Od prijestolja izlaze munje, i glasovi, i gromovi; pred prijestoljem gori sedam ognjenih zubalja, to jest sedam duhova Božjih, a pred prijestoljem kao neko stakleno more, nalik na prozirac. U sredini prijestolja, oko prijestolja, četiri bića, sprijeda i straga puna očiju: Prvo biće slično lavu, drugo biće slično juncu, treće biće s licem kao čovječjim, četvrto biće slično letećem orlu. Ta su četiri bića - u svakoga po šest krila - sve naokolo i iznutra puna očiju. Bez predaha dan i noć govore: "Svet! Svet! Svet Gospodin, Bog Svevladar, Onaj koji bijaše i koji jest i koji dolazi!" I kad god bića dadu slavu i čast pohvalnicu Onomu koji sjedi na prijestolju, Živomu u vijeke vjekova, dvadeset i četiri starješine padnu ničice pred Onim koji sjedi na prijestolju i poklone se njemu - Živomu u vijeke vjekova. I stavljaju svoje vijence pred prijestolje govoreći: "Dostojan si, Gospodine, Bože naš, primiti slavu i čast i moć! Jer ti si sve stvorio, i tvojom voljom sve postade i bi stvoreno!"" - isto se spominje i u Izajia 6, 2-5

Također, usporedbe radi, idemo pročitati kako je Krist spomenut u Otkrivenju 19, 11-16: "I vidjeh: nebo otvoreno - i gle, konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi; oči mu plamen ognjeni, na glavi mu mnoge krune; nosi napisano ime kojeg nitko ne zna doli on sam; ogrnut je ogrtačem krvlju natopljenim; ime mu: Riječ Božja. Prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist. Iz usta mu izlazi oštar mač kojim će posjeći narode. Vladat će njima palicom gvozdenom. On gazi u kaci gnjevne srdžbe Boga Svevladara. Na ogrtač, o boku, napisano mu ime: "Kralj kraljeva i Gospodar gospodara" Isto govori i Izajia 11, 1-5, a još opisa imate i u Otkrivenju 1, 13-18.

A sada Onaj tko sjedi na Prijestolju i Krist zajedno:
Otkrivenje 5, 1-10: "I vidjeh: na desnici Onoga koji sjedi na prijestolju - knjiga, iznutra i izvana ispisana, zapečaćena sa sedam pečata! I vidjeh snažna anđela gdje iza glasa proglašuje: "Tko je dostojan otvoriti knjigu i otpečatiti pečate njezine?" I nitko - ni na nebu, ni na zemlji, ni pod zemljom - nije mogao otvoriti knjige i pogledati u nju. Briznem u plač jer se nitko ne nađe dostojan otvoriti knjigu i pogledati u nju. A jedan od starješina reče: "Ne plači! Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih. I vidjeh: posred prijestolja i četiriju bića i posred starješina stoji, kao zaklan, Jaganjac sa sedam rogova i sedam očiju, to jest sedam duhova Božjih, po svoj zemlji poslanih. On pristupi te iz desnice Onoga koji sjedi na prijestolju uzme knjigu. A kad on uze knjigu, četiri bića i dvadeset i četiri starješine padoše ničice pred Jaganjca. U svakoga bijahu citre i zlatne posudice pune kada, to jest molitava svetačkih. Pjevaju oni pjesmu novu: "Dostojan si uzeti knjigu i otvoriti pečate njezine jer si bio zaklan i otkupio, krvlju svojom, za Boga ljude iz svakoga plemena i jezika, puka i naroda; učinio si ih Bogu našemu kraljevstvom i svećenicima i kraljevat će na zemlji."...malo dalje, stih 13: "I začujem: sve stvorenje, i na nebu, i na zemlji, i pod zemljom, i u moru - sve na njima i u njima govori: "Onomu koji sjedi na prijestolju i Jaganjcu blagoslov i čast, i slava i vlast u vijeke vjekova!" Dali je taj koji sjedi na prijestolju i Jaganjac (Krist) dali je to jedna te ista osoba? U tome opisu? Također, Otkrivenje 6, 16-17: "govoreći gorama i pećinama: "Padnite na nas i sakrijte nas od lica Onoga koji sjedi na prijestolju i od srdžbe Jaganjčeve. Jer dođe Dan onaj veliki srdžbe njihove i tko će opstati!" I naravno dali je riječ o stvarnome Prijestolju ili metafori, vi prosudite, ja osobno vjerujem da je riječ o stvarnome Prijestolju. U svakome slučaju, vidjet čemo i sami.

Neka vas Gospodin blagoslovi, i očisti krvlju Janjetovom, da budemo kao mudre djevice, Njemu na slavu.Marana Tha

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by neaktivan 2010-01-19, 01:04

Evo još jednog stiha koji mi upućuje na stvarno Prijestolje i Krista sa desne strane tog Prijestolja. Naime radi se o Luci koji je bio doveden pred svećenike i glavešine radi Krista, te njegovome svjedočanstvu pred njima, trenutak prije optužbe i kamenovanja. Dakle stih...

"Ali on, pun Duha Svetoga, uprije pogled u nebo i ugleda slavu Božju i Isusa gdje stoji zdesna Bogu pa reče: "Evo vidim nebesa otvorena i Sina Čovječjega gdje stoji zdesna Bogu." Dj. 7, 55-56

...Krist ovdje ne sjedi već stoji, i sama riječ "prijestolje" se ne spominje, ali vjerujem da zato što sam kontekst toga stiha ne opisuje to što je Stjepan vidio. No kao što sam rekao, vjerujem (upoređujući otkrivenje i opis Slave Božje i Onoga (Oca) tko sjedi na Prijestolju) da je riječ o stvarnom Prijestolju.

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by amos 2010-01-19, 11:51

Nekako mi se čini da se i na ovoj temi bavimo trojstvo-jedinstvo Boga. Ne vidim gde se u nazivu teme nalazi prestolje, i zašto se o tome priča ovde.Mislio sam i verovao da kada je brat Č&R otvorio ovu temu da smo na njoj trebali da se bavimo delovima pisma koji upućuju na Oca, no kako vidim tema se odvija opet u pravcu trojstvo-jedinstvo Boga zašta smo već otvorili temu , pa ove argumente možemo staviti tamo i o tome i razgovarati..Iz tog razloga ne mogu, neću i ne želim da učestvujem u ovoj temi jer vidim da će nas to odvesti opet na isto mesto , ali sam želeo samo da se očitujem da ne bude nešto po tom pitanju nejasno.
Božiji mir vam želim
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by Čovjek & Riječ 2010-01-19, 12:33

vega wrote:Evo još jednog stiha koji mi upućuje na stvarno Prijestolje i Krista sa desne strane tog Prijestolja ...
Brate, ova riječ koja je prevedena kao "stoji" (histēmi) je možda malo višeznačnija od toga da označava nekoga tko, recimo samo stoji pored prijestolja. Mislim da je njeno šire značenje recimo, prebivati (npr. u Bogu), biti u (npr. Kristu), znači imati neku poziciju koja nije samo stvar mjesta "stajanja", nego i autoriteta, ili vlasti, ili pravednosti npr.
Dakle, opet želim potvrditi ono što sam već rekao; da se tu ne radi o stvarnom prijestolju, nego o "slikovitom govoru" koji mi, ljudi, razumijemo, gdje se nekim, nama poznatim pojmovima objašnjavaju neke nama nepoznate (dok ih ne upoznamo Very Happy ), nebeske stvarnosti. Kako, recimo brate, ako se radi o stvarnom prijestolju, objasniti Boga koji je Duh, a sjedi ne prijestolju koje je stvarno (materijalno ?). I stihovi koje si u prijašnjem postu spomenuo "sjedi mi zdesna dok ne položim neprijatelje tvoje za podnožje nogama tvojim", su interesantni : "podnožje nogama tvojim ?". Božje noge ? Bog je Duh zar ne ?
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by Čovjek & Riječ 2010-01-19, 12:41

amos wrote:Nekako mi se čini da se i na ovoj temi bavimo trojstvo-jedinstvo Boga. Ne vidim gde se u nazivu teme nalazi prestolje, i zašto se o tome priča ovde ...
Ovdje se priča (trebalo bi) o Bogu, našem Ocu, a momentalno je riječ o Njegovom (Očevom) prijestolju. Kao što ti brate kažeš, ovdje bi se trebalo razmatrati sve ono što Pismo kaže o Njemu, našem Bogu, Ocu na nebesima, a sa motivom, odnosno namjerom da doznamo o Njemu što je više moguće. Dakle o Ocu, ali samo temeljeno na (Njegovom) Pismu. To je bila moja namjera kada sam otvorio ovu temu : pričati samo o onome što sigurno znamo. Koji zaključci će od toga proizaći neznamo, ali znamo koja je tema. Pri tome svatko može pričati o onome što njega osobno zanima u svezi teme, a mi ostali ćemo se "prilagoditi", odnosno reći ono što znamo, ili još bolje pronaći u Pismu, iako to do tada nismo znali. Neka nas Otac pri tome blagoslovi i izgradi braćo i sestre, u imenu Isusa Krista.
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by Čovjek & Riječ 2010-01-19, 16:31

Ne znam koliko smo zaključili o prijestolju Boga Oca na nebesima (možemo nastaviti), ali evo, imam (i) novu smjernicu, odnosno pitanje : koje je Očevo ime ?
Obzirom da naš Otac na nebesima u svome Pismu ima više navedenih imena, pokušajmo ih nabrojiti, ako ne sve, onda bar većinu.
Koliko se ja sjećam, Mojsije se susreo s Njime pa je pitao za Njegovo ime. Dobio je odgovor, do sada sam mislio da je odgovor bio Jhvh, ali nije, pogledao sam. Odgovor je bio "ja sam koji jesam" (hâyâh 'ăsher hâyâh), ili "ja jesam" (hâyâh). Ime Jhvh (odnosno Yehôvâh) javlja se u Pismu po prvi put u Postanku 2:4.
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by anče 2010-01-20, 15:36

č&r
Obzirom da naš Otac na nebesima u svome Pismu ima više navedenih imena, pokušajmo ih nabrojiti, ako ne sve, onda bar većinu.
Evo nekih od imena, možda neću najsjajnije prevesti, pa me dopunite(ispravite)...
Jehovah-jireh = "Jehovah sees" – Bog koji vidi,stara se
Jehovah-nissi = "Jehovah is my banner" Bog koji je moj barjak (zastava)
rapha' {raw-faw'} or raphah {raw-faw'} Bog koji isceljuje
Jehovah-shalom = "Jehovah is peace" Bog je moj mir
Yhovah tsidqenuw = "Jehovah is our righteousness " Bog je moja pravednost
Jehovah-shammah = "Jehovah is there" Bog koji je tu
tsaba' = Bog nad vojskama (mnoštvom)

Jehovah-jireh -
GENESIS 22:14
14 And Abraham called the name of that place Jehovahjireh: as it is said to this day, In the mount of the LORD it shall be seen.

Gen 22:14 I nazva Avram ono mjesto: Gospod će se postarati. Zato se i danas kaže: na brdu, gdje će se Gospod postarati.
Jehovah-nissi
EXODUS 17:15
15 And Moses built an altar, and called the name of it Jehovahnissi:
Exo 17:15 Tada načini Mojsije oltar, i nazva ga: Gospod zastava moja.

rapha' -
EXODUS 15:26
26 And said, If thou wilt diligently hearken to the voice of the LORD thy God, and wilt do that which is right in his sight, and wilt give ear to his commandments, and keep all his statutes, I will put none of these diseases upon thee, which I have brought upon the Egyptians: for I am the LORD that healeth thee.
Exo 15:26 I reče: ako dobro uzaslušaš glas Gospoda Boga svojega, i uščiniš što je pravo u očima njegovijem, i ako prigneš uho k zapovijestima njegovijem i uščuvaš sve uredbe njegove, nijedne bolesti koju sam pustio na Misir neću pustiti na tebe; jer sam ja Gospod, ljekar tvoj.

Jehovah-shalom-
JUDGES 6:24
24 Then Gideon built an altar there unto the LORD, and called it Jehovah-shalom: unto this day it is yet in Ophrah of the Abiezrites.
Jdg 6:24 I Gedeon načini ondje oltar Gospodu, i nazva ga mir Gospodnji. Stoji i danas u Ofri Avijezeritskoj.

Yhovah tsidqenuw -
JEREMIAH 23:6
6 In his days Judah shall be saved, and Israel shall dwell safely: and this is his name whereby he shall be called, THE LORD OUR RIGHTEOUSNESS.
Jer 23:6 U njegove dane spašće se Juda, i Izrailj će stanovati u miru, i ovo mu je ime kojim će se zvati: Gospod pravda naša.

Jehovah-shammah-
EZEKIEL 48:35
35 It was round about eighteen thousand measures: and the name of the city from that day shall be, The LORD is there.
Eze 48:35 Unaokolo će biti osamnaest tisuća lakata, a ime će gradu od toga dana biti: Gospod je tu.
tsaba' -
I SAMUEL 1:3
3 And this man went up out of his city yearly to worship and to sacrifice unto the LORD of hosts in Shiloh. And the two sons of Eli, Hophni and Phinehas, the priests of the LORD, were there.
Sa 1:3 I iđaše taj čovjek svake godine iz svojega grada da se pokloni i prinese žrtvu Gospodu nad vojskama u Silom; a ondje bijahu dva sina Ilijeva, Ofnije i Fines, sveštenici Gospodnji.

e nešto boje ne rade kako treba tamo gde sam stavila da bude crvena obojilo je plavo i obrnuto (Admin promjenio, obrnuto).


Last edited by anče on 2010-01-20, 17:13; edited 1 time in total

anče

Broj postova : 94
Join date : 2009-10-22

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by neaktivan 2010-01-20, 16:28

Za amosa:
neradi se o trojstvu-jedinstvu već o Prijestolju Boga Oca, kao što vidiš iz stihova, a ja citiram i upućujem na biblisku osnovu za vjerovanje u isto. Naravno, svi ste pozvani ostaviti svoj komentar, ukoliko imate što za reći. Niti meni nije namjera uplitati trojstvo-jedinstvo (iako se to samo po sebi pojavljuje, ali to nije predmet o kojemu prićamo) tako da se preko toga slažemo. "Djelovi pisma koji upućuju na Oca." Pa da, zato sam i citirao sve što sam citirao, pa da komentiramo dali je stvarno Otac (a samim time i "mjesto" Njegova prebivanja) u pitanju ili postoji drugačije tumačenje.

Za Č&R:
Čovjek & Riječ wrote:"Brate, ova riječ koja je prevedena kao "stoji" (histēmi) je možda malo višeznačnija od toga da označava nekoga tko, recimo samo stoji pored prijestolja. Mislim da je njeno šire značenje recimo, prebivati (npr. u Bogu), biti u (npr. Kristu), znači imati neku poziciju koja nije samo stvar mjesta "stajanja", nego i autoriteta, ili vlasti, ili pravednosti"
Slažem se, ali iz ovoga:
Čovjek & Riječ wrote: Dakle, opet želim potvrditi ono što sam već rekao; da se tu ne radi o stvarnom prijestolju, nego o "slikovitom govoru" koji mi, ljudi, razumijemo, gdje se nekim, nama poznatim pojmovima objašnjavaju neke nama nepoznate (dok ih ne upoznamo ), nebeske stvarnosti.
nam se upučuje da se radi o nekakvome "mjestu" ili "poziciji" koja je stvarna, ("nebeske stvarnosti") a ne simbolička. Tako da se može raditi o stvarnom mjestu/stanju/prijestolju, nama opisanom pojmovima koje smo u stanju razumjeti, ali također se može raditi o autoritetu i/ili vlasti. Ta riječ (citiranje Stjepanovih riječi) upučuje na; jedno od toga / oboje. A razlog takvom razmišljanju jest: "Evo vidim nebesa otvorena i Sina Čovječjega gdje stoji zdesna Bogu." A Slava Božja označuje mjesto trenutnog/trajnog prebivanja Boga samoga. Zar ne? Eto, volio bih ćuti vaše komentare. 

Čovjek & Riječ wrote: Kako, recimo brate, ako se radi o stvarnom prijestolju, objasniti Boga koji je Duh, a sjedi ne prijestolju koje je stvarno (materijalno ?). I stihovi koje si u prijašnjem postu spomenuo "sjedi mi zdesna dok ne položim neprijatelje tvoje za podnožje nogama tvojim", su interesantni : "podnožje nogama tvojim ?". Božje noge ? Bog je Duh zar ne ? 
"Kako, recimo brate, ako se radi o stvarnom prijestolju, objasniti Boga koji je Duh, a sjedi ne prijestolju koje je stvarno (materijalno ?)." Hmmm...ja imam "objašnjenje" (vjerujem) ali tada ćemo se direktno dotaknuti teme trojstva (i/ili jedinstva) a to mi nije namjera. Možda Pavlova zahvalnica pomogne: "Njega (Krista, Isusa) će u svoje vrijeme pokazati On, Blaženi i jedini Vladar, Kralj kraljeva i Gospodar gospodara, koji jedini ima besmrtnost, prebiva u svjetlu nedostupnu, koga nitko od ljudi ne vidje niti ga vidjeti može. Njemu čast i vlast vjekovječna! Amen." 1.Tim. 6, 15-16 
Neznam koliko nam (kako kome) ovo može pomoći, ali da ne pretjeram, ostavit ću taj stih za sada samo kao još jedan aspekat promatranja Boga Oca, u kontekstu Stjepanovih riječi: "vidjeh Slavu Božju......Boga."

"Božje noge ?" - Boga Sina - da Božje noge. Ali ako stih promotrimo u kontekstu autoriteta, tada dobivamo: Bog Otac pokorava svome Sinu (Bogu Gospodinu i Kristu, Isusu) svu vlast i silu uzvisujući ga iznad svega, osim sebe samoga.

P.S. I sad sam se sjetio onoga što mi je amos jednom prilikom rekao da ne "ograničavam" Boga. Svjestan sam da je Bog svugdje, no ako dublje ulazimo u to "svugdje" tada možemo prićati o: sve-znanju (dakle sve mu je otkriveno i nema ništa što Bog nezna/nevidi) i sve-sili: On svemu što postoji daje/dao je Duh života, i naravno o prebivanju Boga samoga, Njega u svoj svojoj Slavi i Sili i Veličanstvu i Moći. A takvo mjesto na zemlji ne postoji (dakle u tom kontekstu Bog nije "svugdje"), jer tamo gdje je On nikakva nečistoća i bezakonje NEMOŽE opstati (to je glavni razlog zašto je Slava Njegova otišla iz Hrama). Dakle, postoji više aspekata tog "svugdje". A taj aspekat prebivanja Boga ja želim upoznati. Nadam se da je sad jasnije o čemu se ovdje prića (trenutno, svatko može otvoriti svoje viđenje bibliskih stihova koji upučuju na Boga našega Oca po Kristu Isusu.).
Božji blagoslov sa nama!

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by neaktivan 2010-01-20, 16:33

Čovjek & Riječ wrote:...koje je Očevo ime...

Ima ih više, a tom prilikom predlažem knjigu brata Wilkersona naslova: "NEKA SE SVETE IMENA TVOJA".


Navodio bih, no vidim anče je počela....dat ću si truda pa ću probat prekopirat nešto od knjige koju sam naveo, tamo je jako ljepo obrađena ta tema. 

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

Bog (naš Otac po Isusu Kristu) Empty Re: Bog (naš Otac po Isusu Kristu)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum