Logirajte se na forum
(ako se ne želite logirati sada, izaberite "Do not display again")

Join the forum, it's quick and easy

Logirajte se na forum
(ako se ne želite logirati sada, izaberite "Do not display again")
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

+5
anče
neaktivan
Diana
amos
Čovjek & Riječ
9 posters

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-10-05, 14:50

pentekost.editboard.com, podsjetimo se naših riječi :

Čovjek & Riječ je napisao/la:
Admin je napisao/la:

... a ti vjeruješ u Sv. Trojstvo, kao i ja ...
Paa, u biti brate u Kristu, ja i ne vjerujem u Sv. Trojstvo, već u jedinoga Boga Oca, spoznatog po Njegovu Sinu Isusu Kristu i Njegovu Svetom Duhu SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Icon_biggrin . Jeli to isto ? Meni ne.

Ma, što ja ovo čitam ispred očiju?
Ovdje ćemo o tomu i to naširoko.

Vjeruješ li u Boga Oca, Boga Sina i Boga Duha Svetoga?
Vjeruješ li u Sv. Trojstvo, tj. tri osobe božanske a jednu bit, sostancu, suštinu?
Prihvaćaš li Nicejsko vjerovanje, Apostolsko vjerovanje?

Toliko za početak.
Hvala unaprijed za sudjelovanje na ovoj temi.

Smjerno u Kristu brat Ćubela. SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Icon_cheers
_________________
"... biti ćete mi svjedoci" - Kristovi (Dj 1,VIII)
"... e mi sarete testimoni"- di Cristo (Atti 1,VIII)
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-10-07, 02:11

Ima jedna jako dobra misao koja govorio o temi gore navedenoj:

Otac: Bog koji je nad nama.
Sin: Bog koji je sa nama.
Sveti Duh: Bog koji je u nama.
Sve je to taj isti jedan Bog objavljen nad nama, sa nama i u nama.
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-10-20, 15:38

amos wrote:Ima jedna jako dobra misao koja govorio o temi gore navedenoj:

Otac: Bog koji je nad nama.
Sin: Bog koji je sa nama.
Sveti Duh: Bog koji je u nama.
Sve je to taj isti jedan Bog objavljen nad nama, sa nama i u nama.
Zanimljiva i dobra ! Very Happy

Međutim ono što me sada prvenstveno zanima i što mi je vrlo zanimljivo u svezi teme Sv.Trojstvo na zatvorenom (skrivenom?) forumu pentekost.editboard.com je utvrditi ZAŠTO je ta tema, koja je pokrenuta od administratora foruma, našeg dragog brata u Kristu Maria Bošnjaka Ćubele izazvala toliko neslaganja, raskol među nama koji smo zajedno gradili taj kršćanski forum, ugradili u nj' svoju ljubav i vrijeme. To mi je interesantno zato, jer možda bih mogao doznati zašto se isti raskoli događaju i u crkvenim zajednicama, rekao bih na vrlo sličan, ili čak isti način. Do jučer zajedno (u Kristu i sa Kristom ?)gradili, a sada raspad ... ?
ZAŠTO ?

Istina je uvijek dobra; zato što istina radi u našu korist, istina se još zove i ljubav, istina nas oslobađa, istina nas "tjera" u pravom smjeru i od istine se ne može nikamo pobjeći, ali mi se ne bojimo ni istine ni svjetla nego, naprotiv, pripadamo istini, pa se zato uvijek (iznova) rado podlažemo svjetlu istine. Jer Istina nas ne razdvaja, Istina nas spaja ...

Ako još nekoga zanima odgovor na ovo pitanje (ZAŠTO RASKOL ?), potrebno je da ima cijeli slijed diskusije koja se tamo vodila, pa ću (takvima) omogućiti da i vide cijeli slijed događanja :
... Sv.Trojstvo

Uputa : trebate samo download-ati sa gornjeg linka, pa raspakirati, svih 19 stranica diskusije, u originalu, točno kao što je bilo. Svaku stranicu diskusije otvarate posebno, od 1 do 19 (SV_ TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 1.mht, do SV_ TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 19.mht).
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Diana 2009-10-29, 11:26

Zato idite i učinite sebi sve narode učenicima krštavajući ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Svi vjernici vjeruju u Boga,i ime Bog im označava "neku silu" ,al time ne definiraju ništa.
Jedan jedini Bog ,pravi Bog sebe je objasnio i pokazao gdje stoji u svijetu -Otac,Sin i Duh Sveti = BOG
Jednostavno je za shvatit...
BOG jeste Otac
BOG je sišao Sin
BOG se vratio Duh Sveti
Diana
Diana

Broj postova : 41
Join date : 2009-10-28
Age : 47
Lokacija : CRO,Kalinovac,nekad Pitomača

https://www.facebook.com/profile.php?ref=profile&id=10000

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-11-01, 01:35

Što se tiče ove teme, ona je razrađena ja lično verujem do poslednjeg detalja.Ukoliko budem imao vremena i uz Božiju pomoć snage, sve ću prekopirati kako jeste na naš forum, samo polako strpljenja ispuniću obećanje.
Hvala na razumevanju...
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-11-03, 16:46

Sa veseljem prenosim post sa Izaija foruma sa teme "Trojstvo" od četvrtka prosinca 14 2006, 20:09

Krizostom je napisao/la:
Kako razumijevate trojedinog Boga?


A Admin Ćubela odgovorio :

Bojim se dublje objasnjavati da ne bih zaveo nekoga ili zaglibio sam. Vrlo tesko je to predociti ljudskim rijecima.
Posluziti cu se Augustinovim rijecima: Ne trazim razumijeti da bih vjerovao, vec vjerujem da bih razumio.

Biti ce dostatno ovo: ja sam krscanin koji je krsten u Ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Manje pricati o ovom otajstvu, bolje je.

Pozdrav iz Paradisa.


Zašto sa veseljem ? Zato što bratov odgovor pokazuje da jednako mislimo, ili smo jednako mislili, jer smo se mimoišli za tri godine Very Happy . Naime ovo što je on rekao prije cca tri godine, to ja mislim sada. Možda to znači da sam ja u zaostatku, ili ... ? Možda jednostavno krivo motivirana rasprava ? U svakom slučaju, mislim da nije preporučljiva tema, ni na izgradnju, više besplodna rasprava, međutim pošto sam, nakon svih proteklih zbivanja, protiv svoje volje uvučen, ta tema mi je "na pameti", pa nije da nemam što reći o njoj.
Vidjet ćemo ...
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-11-03, 16:53

amos wrote:Što se tiče ove teme, ona je razrađena ja lično verujem do poslednjeg detalja.Ukoliko budem imao vremena i uz Božiju pomoć snage, sve ću prekopirati kako jeste na naš forum, samo polako strpljenja ispuniću obećanje.
Hvala na razumevanju...
Mislim brate da to nije loša ideja, možda jedino puno posla ... isplati li se ?
Kada bolje razmislim možda bi se cijeli (stari) forum mogao uploud-ati na web, ne kao živi forum, nego kao informacija, dakle moglo bi se sve čitati, kao slikovnica, ali ne i odgovarati na teme. Međutim, moglo bi se kopirati pojedine stvari i na taj način započinjati nove, odnosno nastavljati već postojeće teme.
Mislim na glas, vidjet ćemo ...
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-11-05, 10:52

Pa jeste mnogo posla, mada mislim da čim bude vremena da je to dobro za pročitati.Ne bih svakako prebacivao neke stvari koje su bile jako ružne, naročito pred kraj je došlo do svakakvih reči, to ko bude želeo da čita ,može da skine za sebe, ali ono što je bilo konstruktivno iole, možemo prebaciti pa da ljudi mogu da se uključe.No ja sada trenutno radim na dva mesta, tako da ću početi polako to da radim.Mislim čak da ću otvoriti jednu novu temu i onda je zaključati i dok sve ne prebacim neću je otključavati.No videćemo...
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-03, 16:47

Mario Bošnjak Ćubela (Admin), Izaija forum tema "Trojstvo" od četvrtka prosinca 14 2006, 20:09 wrote:Bojim se dublje objasnjavati da ne bih zaveo nekoga ili zaglibio sam. Vrlo tesko je to predociti ljudskim rijecima.
Posluziti cu se Augustinovim rijecima: Ne trazim razumijeti da bih vjerovao, vec vjerujem da bih razumio.

Biti ce dostatno ovo: ja sam krscanin koji je krsten u Ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Manje pricati o ovom otajstvu, bolje je.
Na ovaj pradavni post brata u Kristu - Ćubele, osim amen, nadodajem tekst koji slučajno nađoh na web-u, za koji smatram da je itekako povezan i (u kontekstu) vrlo bitan :

Biblija kaže; Jer ako ustima ispovijedaš da je Isus Gospodin, i srcem vjeruješ da ga je Bog uskrisio od mrtvih, bit ćeš spašen." (Rim 10;9)
Dok trinitarijanci kažu; Ako ne vjeruješ u Isusa Boga i Trojstvo nisi spašen!
Koliko su ljudi odvukli od vjere trinitarijanci sa takvim nepostojećim biblijskim uvjetom???!!!
Koliko ljudi nije prihvatilo Isusa zbog nerazumljive i nebiblijske nauke o trojedinom Bogu????


Ovo je citirano (ja podebljao) i ovo kaže čovjek (na svojoj web stranici apokrinomai.com) koji sam sebe opisuje kao nekršćanina, navodeći uz to i svoje razloge (kako ih on vidi), o tome zašto nije postao (ne želi biti) kršćanin.
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2009-12-10, 18:53

Amos postavio sam ti bio pitanje na krscanstvo.net al nema tebe tamo, pa reko idem ovdje probat.

""Zanimalo bi me tvoje mišljenje, i objašnjenje stihova;

"I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek:"
Ivan 14, 16

"Branitelj - Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh."
Ivan 14, 26

samo toliko, nemislim ulaziti u ikakvu (dublju) raspravu, samo mišljenje. Hvala u naprijed, nemoraš žurit, razmisli. Božji blagoslov sa tobom!""

i prokomentirao bih tvoju misao:
Otac: Bog koji je nad nama.
Sin: Bog koji je sa nama.
Sveti Duh: Bog koji je u nama.
Sve je to taj isti jedan Bog objavljen nad nama, sa nama i u nama.
Slažem se sa time, jedino što me zanima (ne razumijem) dali ti pod ovo; "Sve je to taj isti jedan Bog objavljen nad nama, sa nama i u nama." smatraš takozvano "modeliranje" (vjerovanje da se Bog "transformira/modelira" kako mu odgovara, ovisi o situaciji u kojoj nam se objavljuje) ili mi se pričinilo? Ispravi me ako sam u krivu, zato i pitam da nebih krivo razumio.

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2009-12-10, 20:47

Problem trojstva je u tome što se vjeruje/nevjeruje u njega, i onda se automatski kako kome paše vjeruje/nevjeruje u Boga. 

VJEROVANJE i RAZUMJEVANJE Boga nije isto! Ja nevjerujem u trojstvo, več u Boga koji je Otac, Sin i Duh sveti. Trojstvo je samo riječ kojom ja opisujem Boga u te tri osobe, na taj način ja razumijem kakav je Bog i tko je Bog. Zašto baš trojstvo? Pa zato što mi biblija sama upučuje na tri osobe koje imaju božanske osobine. Tj. na tri osobe Boga. Teško je uzeti riječ "Bog" i onda izdvojiti Oca, Sina i Duha kao zasebne pojedince. Razumjeti Boga u potpunosti nevjerujem da je moguče. Jer nevidim kako nešto neograničeno, beskonačno, može stati u nešto ograničeno, konačno. Međutim vjerujem da nam je ostavio dovoljno koliko trebamo znati o Njemu za sada. Kao što Pavle kaže: "kada dođe ono savršeno, nestat če ovo nesavršeno". Upoznavati Boga možemo iz dana u dan, i opet nečemo SHVATITI količinu Njegove beskonačne moči, veličine i ljubavi. Možemo se samo diviti. 

Čar ljepote vjerovanja jest u tome što je to jednostavno vjerovanje, i ništa više, nauka o Bogu je samo naša - ljudska takozvana teologija, međutim Pavle je vrlo jasno razlučio mudrovanje od VJEROVANJA u Boga: "I ja kada dođoh k vama, braćo, ne dođoh s uzvišenom besjedom ili mudrošću navješćivati vam svjedočanstvo Božje jer ne htjedoh među vama znati što drugo osim Isusa Krista, i to raspetoga. I ja priđoh k vama slab, u strahu i u veliku drhtanju. I besjeda moja i propovijedanje moje ne bijaše u uvjerljivim riječima mudrosti, nego u pokazivanju Duha i snage da se vjera vaša ne temelji na mudrosti ljudskoj nego na snazi Božjoj. Mudrost doduše navješćujemo među zrelima, ali ne mudrost ovoga svijeta, ni knezova ovoga svijeta koji propadaju, nego navješćujemo Mudrost Božju, u Otajstvu, sakrivenu; onu koju predodredi Bog prije vjekova za slavu našu, a koje nijedan od knezova ovoga svijeta nije upoznao. Jer da su je upoznali, ne bi Gospodina slave razapeli. Nego, kako je pisano: Što oko ne vidje, i uho ne ču, i u srce čovječje ne uđe, to pripravi Bog onima koji ga ljube. A nama to Bog objavi po Duhu jer Duh sve proniče, i dubine Božje. Jer tko od ljudi zna što je u čovjeku osim duha čovječjega u njemu? Tako i što je u Bogu, nitko ne zna osim Duha Božjega." 1.Korinčanima 2, 1-11

tako da se slažem sa Igorom kada kaže da "Koliko ljudi nije prihvatilo Isusa zbog nerazumljive i nebiblijske nauke o..."...o puno toga! Međutim, problem današnjeg "svjedočenja" jeste u tome što se "svjedoči" naukom, umjesto vjerom i Duhom. Kada ove Isusve riječi budu istina u nama: "A ovi će znakovi pratiti one koji uzvjeruju: u ime će moje izganjati zloduhe, novim će jezicima zboriti..." tada čemo biti svjedoci. I to želim i to vjerujem da če se i desiti, pogotovo u ove zadnje dane, (eto da vam posvjedočim, mi u crkvi molimo i tražimo od Boga obečanje - Duha Svetoga, da se ispunimo i da budemo takvi svjedoci kakve je Krist poslao, On je isti jučer, danas i uvjeke, tako da vjerujemo da čemo doista to i primiti (da me krivo neshvatite, pastor jest kršten u "duhu i ognju" i još 3 sestre [nisam siguran dali je još netko] a mi ostali smo obračeni ali ne i kršteni. [nemojte me uzimati 100% za riječ, nisam siguran] i poruke koje imamo su evo več gotovo 2 mjeseca o krštenju u Duhu i radu Duha svetoga u nama i kroz nas, bit ću neopisivo sretan kada vam budem svjedočio da sam primio krštenje).


I da razlučim, to što netko ne razumije to nesmije i ne znači da nevjeruje. Krive nauke su krive nauke, ali vjera u Boga, iskrena i prava, čista srca i želje da se doista upozna Bog, čini da Bog doista dovede osobu do prave istine - nauke. Tomu sam ja osobno svijedok, jer pored 5 protestantskih crkvi (koliko ih znam u Osijeku) Bog me je poslao u jednu crkvu 30 kilometara od Osijeka i to na takav način da sam morao biti osvjedočen da je to Božje dijelo. Eto još da to napišem i gotov sam (sorry što sam skrenuo sa toka, ali u kontekstu je pa da sada ne razdvajam, ako nekome smeta, molio bih admina da premjesti). Dakle, ja sam obračen jedne večeri (prije otprilike 2 godine) kada me je Bog osobno presvjedočio da On jeste (jer sam totalno izgubio vjeru nakon što sam izašao i rimokatoličke crkve/nauke), te sam tako počeo čitati novi zavijet i još neke stvari, i uvidjeo da mi je potrebna crkva gdje Bog ima glavnu riječ, tako sam ja molio Boga da me odvede u zajednicu/crkvu, i vjerovao da če to i učiniti. Međutim nakon što je prošlo 2 mjeseca pomislio sam da nije to samo vjerovati, nego da moram i ja nešto poduzeti, tako sam došao u napast da odem do svečenika (jer sam ja u tome razdoblju poznavao samo nauk katolika i ništa više, nisam znao niti za zajednice niti kučne crkve niti pastore, ništa.) i pitam ga gdje se u gradu nalazi crkva...i tu sam stao...kakva crkva? kako da to objasnim nekome tko je uvjeren da služi Bogu. I tako sam otišao kući žalostan i bez nade, jer doista sam htio iči u crkvu gdje je Bog. Crkvu koja se spominje u novome zavjetu. I Bog je to vidio, i sada slušajte: prijateljica (iz jedne zajednice u zadru) koja mi je dala tekstove (propovjedi, ja tada nisam znao što je to, mislio sam da je to neki novi način krščanstva) je jednom prilikom otišla u austriju na nekakvo okupljanje nečega (neznam točno što, ali imenujte i sjetit ču se) i tamo na toj konferenciji su bile prostorije odjeljenje prema jeziku (hrvatski, mađarski, njemački...) i onda sjedne do jednog mladića i oni se upoznaju i pita ona njega odakle je, kaže on iz Belišča, i pita ga dali ide u kakvu zajednicu i kaže on da ide. I ona sva presretna kaže da ima jednog prijatelja (mene) u Osijeku koji traži zajednicu ali ju nemože nači, i tako ona njemu da broj i javi mi (nakon konferencije) da je srela nekoga i da če me kontaktirati pa da se nađem sa njim, pa čemo vidjeti gdje, kako šta i da dođem na službu. (kada smo se sreli, prvo mi je posvjedočio što je Gospod napravio u njegovom životu (neču svjedočiti, jer neznam dali bi on htio to reći vama) i cijelo vrijeme je spominao riječ; "crkva" i ja sam stalo bio zbunjen, nisam znao na što misli, predpostavljao sam da sigurno nemisli na katoličku zgradu, ali nikako nisam znao što bi drugo moglo biti, pa sam pomislio da se oni izmjenjuju sa katolicima, ujutro oni imaju "misu" [u nedostatku spoznaje] a popodne katolici...to vam je da vidite koliko sam bio zbunjen, ali vjerovao sam da Bog zna što radi). I tako sam ja otišao na službu i te večeri saznao da u Osijeku ima najmanje 3 protestantske crkve, ali razlog zašto sam ja baš došao tamo gdje sad jesam je jednostavan: istina, Bog me je doveo tamo gdje je istina, gdje se propovjeda ono što Bog želi reći, a ne ono što bi meni "škakljalo" uši. To mi je jedno predivno svjedočanstvo da Bog vodi putem one koji ga žele sljediti iskrenoga srca.

Još jednom se ispričavam za skretanje sa toka, ali eto to je ono što sam htio podijeliti sa vama. Vi prosuđujte. 

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-12, 17:14

vega wrote:Amos postavio sam ti bio pitanje na krscanstvo.net al nema tebe tamo, pa reko idem ovdje probat.

1 Timoteju 3.16 Da,
po sveopćem uvjerenju, veliko je tajna pobožnosti: Bog, očitovan u
tijelu, opravdan u Duhu, viđen od anđela, propovijedan među narodima,
vjerovan u svijetu, uznesen u slavu.
Verujem da ovi stihovi nose odgovor na postavljeno pitanje.Bog jeste bio u osobi Isusa iz Nazareta, ali je bio i čovek u isto vreme.Tako da Bog je bio u Isusu kroz Svog Svetog Duha.Tako da kada Isus kaže da će biti poslan drugi, on doslovno kaže istiovetni meni.To je momenat u kojemu Bog Duh koji je u punini prebivao u Isusu se sada vraća da na isti način prebiva u nanovorođenim vernicima, jedino ne ne u punini kao u Isusu već svako je deo tela sa svojim delom koji mu je dodeljen od Boga.
U ovim stihovima dobijaš odgovor na pitanje o pravcu koji se zove modalizam.Modalizam jeste postojao kao jedan od tri glavna pravca kada se podelila crkva u pred Nikejskom vremenu.No neke odrednice modalizma nisu povezane sa porukom tako da ne bih mogao poruku nazvati modalizmom.Možda sam ti odgovorio na ne postavljeno pitanje, ali nekako mi je ono visilo u vazduhu.
Možemo produbljivati , zašto da ne.Najbitnije je samo da svi zadržimo smirenost čak iako se ne slažemo u stavovima.Sam sam jako dugo imao problem da prihvatim da je Bog jedna Božanska osoba, i snažno sam se protivio tome tako da razumem kada ljudi ne mogu da prihvate.Ono što mi je jako bitno je da ostane jedan ok odnos, a o svemu se može razgovarati.
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-14, 12:08

amos wrote:... 1 Timoteju 3.16 Da,
po sveopćem uvjerenju, veliko je tajna pobožnosti: Bog, očitovan u
tijelu, opravdan u Duhu, viđen od anđela, propovijedan među narodima,
vjerovan u svijetu, uznesen u slavu.
Verujem da ovi stihovi nose odgovor na postavljeno pitanje
...
Sam sam jako dugo imao problem da prihvatim da je Bog jedna Božanska osoba, i snažno sam se protivio tome tako da razumem kada ljudi ne mogu da prihvate.Ono što mi je jako bitno je da ostane jedan ok odnos, a o svemu se može razgovarati.
Eto, kada se već priča, (kada smo uvučeni u tu temu) o tzv. "svetom trojstvu" (tzv. zato što je to van biblijski pojam) onda, smatram; da bi se uopće shvatili, moramo definirati neke pojmove. Naime, ako upotrebljavamo pojmove koji svakome od nas imaju drugačije značenje i s takvim pojmovima ulazimo u diskusiju nećemo se nikada shvatiti, nema šanse.
Zato bi bilo dobro da definiramo pojam osobe, odnosno osobnosti.
Moje mišljenje : ja smatram da osobu čini upravo njena osobnost, možemo je nazvati i osobitost, jer svaka osoba je posebna, ima svoje osobitosti. Dakle netko tko je osobit (poseban) ima (samo) njemu svojstvenu osobnost koja ga čini osobom.
Ako (tako) gledamo Boga Oca, Boga Sina i Boga Duha Svetoga možemo zaključiti da su "svi oni" jedna Osoba. Božju osobnost možemo, sigurno, gledati i šire, u širem kontekstu, ali trebamo se upitati koliko to ima smisla.
Jedno je sigurno; a to je da se Bog otkriva samo kome On hoće i da ga nije moguće upoznati na bilo koji drugi način. Drugo što je sigurno je da se On otkriva samo onima koji Ga prihvaćaju, tj. koji Mu vjeruju, koji vjeruju Njegovoj Riječi.
Ako je tako, a jest, onda je rasprava o tzv. "svetom trojstvu" deplasirana jer ne potječe od Njega.
Puno bolja i konstruktivnija bila bi rasprava koja potječe od Njega, a koja bi se odnosila na Njegovu Riječ, odnosno na Sina u kojem nam je dan i Otac i Sin i Duh Sveti.
Sve što nam daje Otac, daje nam isključivo po Svom Sinu Isusu Kristu.
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2009-12-15, 00:13

Nisam toliko ciljao na modalizam, samo sam te pitao, čisto da steknem ispravan dojam za daljnji tok razgovora.
Da napomenem još jednom, nemislim raspravljati, niti ovo smatram raspravom, več najnormalnijim razgovorom (razmjenom mišljenja).

Dakle stihovi: 
"I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek"
i
"Branitelj - Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh."


jasno i bez svake sumnje upućuju na to da Krist ovdje govori o 3 osobe. Ocu, Branitelju (koji je Duh Sveti) i o sebi. Slažemo li se preko toga?

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-15, 02:07

Ok idemo polako da pročitamo teskt u celosti.Boldao sam detalje na koje treba obratiti pažnju jer su bitni za ono što bih pokušao uz pomoć Božiju da prenesem.

Ivan 14.16 I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek:17 Duha Istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je.18 Neću vas ostaviti kao siročad; doći ću k vama.19 Još malo i svijet me više neće vidjeti, no vi ćete me vidjeti jer ja živim i vi ćete živjeti.20 U onaj ćete dan spoznati da sam ja u Ocu svom i vi u meni i ja u vama.21 Tko ima moje zapovijedi i čuva ih, taj me ljubi; a tko mene ljubi, njega će ljubiti Otac moj, i ja ću ljubiti njega i njemu se očitovati. 22 Kaže mu Juda, ne Iškariotski: Gospodine, kako to da ćeš se očitovati nama, a ne svijetu?
23 Odgovori mu Isus: Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ pa će i Otac moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti. 24 Tko mene ne ljubi, riječi mojih ne čuva. A riječ koju slušate nije moja, nego Oca koji me posla. 25 To sam vam govorio dok sam boravio s vama. 26 Branitelj - Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.

Ovde imamo jednu zanimljivu situaciju.Po tebi ovi tekstovi ukazuju na pojam Tri osobe Boga.No meni kada polagano pročitam ovaj teskt on naprosto govori da je totalna konfuzija tako posmatrati.Evo pojašnjenja.Kao prvo:

18 Neću vas ostaviti kao siročad; doći ću k vama.

Isus ovde nglašava da će on doći.No mi znamo da Isus nije došao zar ne? Došao je Duh Sveti zar ne?
23 Odgovori mu Isus: Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ pa će i Otac moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastanit
Mi znamo da se u nama ne nastanjuju dve osobe Boga već Sveti Duh zar ne?
20 U onaj ćete dan spoznati da sam ja u Ocu svom i vi u meni i ja u vama
Ova spoznaja znači šta? Da postoji više osoba Boga, ili znači da postoji samo jedna osoba Boga.Ako postoji više osoba Boga onda imamo jednu zanimljivu situaciju:
Kada reč Božija kaže da je Isus pun Svetog Duha to nas onda neizbežno dovodi u sledeću situaciju.U osobi Sina se tada nalaze osoba Oca i osoba Svetog Duha.
Ne verujem da je to tako.Verujem da je u osobi Isusa Hrista prebivao Bog koji je Sveti Duh, koji nakon što je Isus uzet u nebo se vraća i sada prebiva u vernicima.Sve jedna osoba Boga ne tri osobe.
Ako čitamo Mateja 1 glavu zatičemo jednu priču koja ukazuje na to ko je otac Isusa iz Nazareta:
18 A
rođenje Isusa Krista zbilo se ovako. Njegova majka Marija, zaručena s
Josipom, prije nego se sastadoše, nađe se trudna po Duhu Svetom.
19 A Josip, muž njezin, pravedan, ne htjede je izvrgnuti sramoti, nego naumi da je potajice napusti. 20 Dok je on to snovao, gle, anđeo mu se Gospodnji ukaza u snu i reče: Josipe, sine Davidov, ne boj se uzeti k sebi Mariju, ženu svoju. Što je u njoj
začeto, doista je od Duha Svetoga.
Ovaj tekst ne dvosmisleno ukazuje da je Otac Sveti Duh. Reč Božija nas uči da je Bog Duh zar ne? I uči nas da je Bog Svet.Dakle Sveti Duh, Sveti Duh u Isusu u punini, Bog manifestovan u telu.Sveti Duh u telu Hristovom , Bog manifestovan kroz crkvu.
Tako da je konačan odgovor ne, nisu u pitanju tri osobe, u pitanju je jedna osoba Boga koja je Sveti Duh, Otac Isusa iz Nazareta i prebivao u Isusu u punini stoga je i Isus Bog, a sada prebiva u telu Hristovom, nama.
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2009-12-15, 02:44

slažem se jednim dijelom, ali komenitranje ču ostaviti za sutra. puno toga ima, a malo sam umoran, pa da nebude nešto krivo rečeno/iznešeno.
Želim ti Božji blagoslov i Kristov mir.
Shalom

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-15, 12:40

amos wrote:Ok idemo polako da pročitamo teskt u celosti.Boldao sam detalje na koje treba obratiti pažnju jer su bitni za ono što bih pokušao uz pomoć Božiju da prenesem ...
Tebi brate Bog zbilja pomaže. Govorim to radi argumentacije koju koristiš. Već mi je dosadilo da te hvalim, ali što ću kad mi tako dolazi Very Happy .
Da, naš Bog je jedan i nije razdijeljen (kao Dr Jekyll and Mr Hyde Very Happy ) On je Otac, Sin i Duh Sveti. Isti i jedini Bog, u potpunosti je objavljen kako u Ocu, tako u Sinu i u Duhu Svetomu. Otac se objavljuje po Sinu i Duhu Svetomu, Sin se objavljuje po Ocu i Duhu Svetomu, a Duh Sveti se objavljuje po Ocu i Sinu. Jedan Bog, jedna osobnost, jedna Osoba.
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2009-12-21, 20:17

amos wrote:Ok idemo polako da pročitamo teskt u celosti.Boldao sam detalje na koje treba obratiti pažnju jer su bitni za ono što bih pokušao uz pomoć Božiju da prenesem.

Ivan 14.16 I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek:17 Duha Istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je.18 Neću vas ostaviti kao siročad; doći ću k vama.19 Još malo i svijet me više neće vidjeti, no vi ćete me vidjeti jer ja živim i vi ćete živjeti.20 U onaj ćete dan spoznati da sam ja u Ocu svom i vi u meni i ja u vama.21 Tko ima moje zapovijedi i čuva ih, taj me ljubi; a tko mene ljubi, njega će ljubiti Otac moj, i ja ću ljubiti njega i njemu se očitovati. 22 Kaže mu Juda, ne Iškariotski: Gospodine, kako to da ćeš se očitovati nama, a ne svijetu?
23 Odgovori mu Isus: Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ pa će i Otac moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastaniti. 24 Tko mene ne ljubi, riječi mojih ne čuva. A riječ koju slušate nije moja, nego Oca koji me posla. 25 To sam vam govorio dok sam boravio s vama. 26 Branitelj - Duh Sveti, koga će Otac poslati u moje ime, poučavat će vas o svemu i dozivati vam u pamet sve što vam ja rekoh.

Ovde imamo jednu zanimljivu situaciju.Po tebi ovi tekstovi ukazuju na pojam Tri osobe Boga.No meni kada polagano pročitam ovaj teskt on naprosto govori da je totalna konfuzija tako posmatrati.Evo pojašnjenja.Kao prvo:

18 Neću vas ostaviti kao siročad; doći ću k vama.
Isus ovde nglašava da će on doći.No mi znamo da Isus nije došao zar ne? Došao je Duh Sveti zar ne?
Tako je, došao je Duh Sveti, ali sljedeći stihovi:

amos wrote:
23 Odgovori mu Isus: Ako me tko ljubi, čuvat će moju riječ pa će i Otac moj ljubiti njega i k njemu ćemo doći i kod njega se nastanit
Mi znamo da se u nama ne nastanjuju dve osobe Boga već Sveti Duh zar ne?
Ti ukazuju na to da je i Otac i Krist sa/u nama. (njemu ĆEMO doći) Kako? Ti kažeš da se ne nastanjuju dvije osobe, već Duh Sveti, i slažem se sa time u potpunosti, ali što onda Krist ovdje govori? Ja vjerujem da govori da če DUHOVNO prisutni biti i Otac i Sin i Duh Sveti/Božji, dok je FIZIČKI Krist sa desne strane Očeva prijestolja, što ti govori da je i Otac FIZIČKI "gore" (u nedostatku riječi). Međutim Bog sve vidi i sve zna, i svugdje je, i nikuda nemožeš otići a da Bog nebude sa tobom. "Kamo da idem od duha tvojega i kamo da od tvog lica pobjegnem?" (Ps. 138, 7) A kako to? Nije li to Duhom Njegovim? Jer Krist je rekao da je sa nama u sve dane do svršetka svijeta. "I evo, ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta." (Mt. 28. 20) Amen? Pa kao je to Krist sa nama? Nije li to Duhom Njegovim jer Krist sam kaže: "Otac moj, koji mi ih dade, veći je od svih i nitko ih ne može ugrabiti iz ruke Očeve. Ja i Otac jedno smo." (Iv. 10, 30) Tako je, ali kako su oni "jedno" jer također Krist kaže: "Čuli ste, rekoh vam: `Odlazim i vraćam se k vama.` Kad biste me ljubili, radovali biste se što idem Ocu jer Otac je veći od mene." (Iv. 14, 28). Karakterno, naravno, duhovno, božanski Oni su Jedno!! Ali fizički, Krist ima svoje proslavljeno tijelo - ono uskrsnulo iz mrtvih (najbolje opisano u Njegovom Otkrivenju), Oca nitko nije vidio, licem u lice, Mojsije ga je vidio sa leđa, i puninu Njegove Slave, a Duh Sveti - je duh, ali sve prisutan i sveznajući ("A nama to Bog objavi po Duhu jer Duh sve proniče, i dubine Božje." 2.Kor. 2,10), On je Sila Boga Oca, i izvršioc sve volje Očeve, ali nije Otac u fizičkom smislu. Zato kada ti meni kažeš da je Duh Sveti Otac, ja kažem da je Duh Sveti Sila i izvršioc volje Očeve (i zato i je Otac "veći" od Krista - On mu je dao svu vlast/silu Duha). I zato ti i citiram Lukino evanđelje: "Anđeo joj odgovori: "Duh Sveti sići će na te i sila će te Svevišnjega osjeniti. Zato će to čedo i biti sveto, Sin Božji." Vjerujem da Duh Božji objavljuje (Krist ga je (Oca) objavio, amen! Duhom Njegovim, jer Krist nije govorio sam od sebe nego što čuje od Oca zar ne?) Oca (i čini sve što Otac reče, zato i jest SILA Svevišnjega) baš kao što i Duh Božji proslavlja Krista u nama: "On će mene proslavljati jer će od mojega uzimati i navješćivati vama." (Iv. 16, 14). A da je Duh "zasebna osoba" mi govori (uz sve ostalo) i Postanak 1, stih 2 "Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom i Duh Božji lebdio je nad vodama."

amos wrote:
20 U onaj ćete dan spoznati da sam ja u Ocu svom i vi u meni i ja u vama
Ova spoznaja znači šta? Da postoji više osoba Boga, ili znači da postoji samo jedna osoba Boga.Ako postoji više osoba Boga onda imamo jednu zanimljivu situaciju:
Kada reč Božija kaže da je Isus pun Svetog Duha to nas onda neizbežno dovodi u sledeću situaciju.U osobi Sina se tada nalaze osoba Oca i osoba Svetog Duha.
Ne verujem da je to tako.Verujem da je u osobi Isusa Hrista prebivao Bog koji je Sveti Duh, koji nakon što je Isus uzet u nebo se vraća i sada prebiva u vernicima.Sve jedna osoba Boga ne tri osobe.
Ako čitamo Mateja 1 glavu zatičemo jednu priču koja ukazuje na to ko je otac Isusa iz Nazareta:
18 A
rođenje Isusa Krista zbilo se ovako. Njegova majka Marija, zaručena s
Josipom, prije nego se sastadoše, nađe se trudna po Duhu Svetom.
19 A Josip, muž njezin, pravedan, ne htjede je izvrgnuti sramoti, nego naumi da je potajice napusti. 20 Dok je on to snovao, gle, anđeo mu se Gospodnji ukaza u snu i reče: Josipe, sine Davidov, ne boj se uzeti k sebi Mariju, ženu svoju. Što je u njoj
začeto, doista je od Duha Svetoga.
Ovaj tekst ne dvosmisleno ukazuje da je Otac Sveti Duh. Reč Božija nas uči da je Bog Duh zar ne? I uči nas da je Bog Svet.Dakle Sveti Duh, Sveti Duh u Isusu u punini, Bog manifestovan u telu.Sveti Duh u telu Hristovom , Bog manifestovan kroz crkvu.
Tako da je konačan odgovor ne, nisu u pitanju tri osobe, u pitanju je jedna osoba Boga koja je Sveti Duh, Otac Isusa iz Nazareta i prebivao u Isusu u punini stoga je i Isus Bog, a sada prebiva u telu Hristovom, nama.
amos wrote:
U onaj ćete dan spoznati da sam ja u Ocu svom i vi u meni i ja u vama
Ova spoznaja znači šta
Znači da je Duh Božji "ja u Ocu" u Kristu, "i vi u meni" i Duh Božji u nama i mi u Kristu istim Duhom, "i ja u vama" i Duh Božji u nama - objavljuje Krista, i volju Oca, kako nama, tako kroz nas, ovim zadnjim vremenima.
A komentar na ostatak tvog odgovora sam vjerujem rekao gore, pa da ne ponavljam. 
Neka te Gospodin blagoslovi, u Kristovo Ime. Marana Tha

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-21, 20:29

Dobro nisi mi onda odgovorio na pitanje:
Kada reč Božija kaže da je Isus pun Duha Svetog, a u isto vreme Isus kaže da je Otac u Njemu, onda po tvojoj tvrdnji ispada da u tom trenutku se u osobi Sina nalaze Osoba Svetog Duha i i Osoba Oca.Što onda čini Sina trojicom osoba u jednoj osobi zar ne?
Kako to objašnjavaš?
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2009-12-21, 20:55

"A nama to Bog objavi po Duhu jer Duh sve proniče, i dubine Božje."

i ovo

"Nato Isus reče njemu: "Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima."

bi ti trebalo reči da kada kaže da je pun Duha On kaže da je pun volje Očeve, sile njegove, Oca karakterno (NE FIZIČKI) zato i kaže: "tko mene vidi, vidi i Oca mojega".

I sada ti ja tebe pitam, dali biblija sama sebi proturiječi, ili je potrebna Duhovna objava?

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-21, 21:02

vega wrote:"A nama to Bog objavi po Duhu jer Duh sve proniče, i dubine Božje."

i ovo

"Nato Isus reče njemu: "Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima."

bi ti trebalo reči da kada kaže da je pun Duha On kaže da je pun volje Očeve, sile njegove, Oca karakterno (NE FIZIČKI) zato i kaže: "tko mene vidi, vidi i Oca mojega".

I sada ti ja tebe pitam, dali bilija sama sebi proturiječi, ili je potrebna Duhovna objava?
Definitivno biblija ne protivreči sama sebi.No ipak mi nisi odgovorio na pitanje kako ti vidiš.Ipak ako prihvatiš činjenicu da je Bog jedna osoba koja je Sveti Duh koji je prebivao u punini u Isus i time Ga učinio Bogom i Gospodom onda će ti sledeći stihovi biti jasni.Pitanje sledeće :
Zašto apostol Pavle ne pominje Svetog Duha u ovim stihovima,ipak je to poveći broj poslanica?
1 Korincanima 1.3 Milost vam i mir od Boga, Oca našega, i
Gospodina Isusa Krista!
2 Korincanima 1.2 Milost vam i mir od Boga, Oca našega, i
Gospodina Isusa Krista!
Galatima 1.3 Milost vam i mir od Boga, Oca našega, i
Gospodina Isusa Krista,
Efescima 1.2 Milost vam i mir od Boga, Oca našega, i
Gospodina Isusa Krista!
Filipljanima 1.2 Milost vam i mir od Boga, Oca našega, i
Gospodina Isusa Krista!
Kolosanima 1.2 Kološanima, svetoj i vjernoj braći u
Kristu. Milost vam i mir od Boga, Oca našega!
1 Solunjanima 1.1 Pavao, Silvan i Timotej Crkvi Solunjana u
Bogu Ocu i Gospodinu Isusu Kristu. Milost vam i mir!
2 Solunjanima 1.1 Pavao, Silvan i Timotej Crkvi Solunjana u
Bogu Ocu našemu i Gospodinu Isusu Kristu. 2 Milost vam i mir od Boga Oca i Gospodina
Isusa Krista!
1 Timoteju 1.2 Timoteju, pravomu sinu u vjeri: milost,
milosrđe i mir od Boga Oca i Krista Isusa, Gospodina našega!
2 Timoteju 1.2 Timoteju, ljubljenom sinu: milost, milosrđe
i mir od Boga Oca i Krista Isusa, Gospodina našega.
Titu 1.4 Titu, pravomu sinu po zajedničkoj vjeri,
milost i mir od Boga i Krista Isusa, Spasitelja našega!
Filemonu 1.3 Milost vam i mir od Boga, Oca našega, i
Gospodina Isusa Krista!
Naravno treba uzeti u obzir i činjenicu da nigde niko u bibliji ni na jednom mestu, ni u jednoj poslanici ne kaže da je Bog trojica, već uvek Bog je Jedan.
Čak šta više ta ideja postaje učvršćena u crkvi te 381 godine.Jer prvi vaseljenski sabor je potvrdio samo Isusovo božanstvo ali ne i trojicu.
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2009-12-21, 21:22

"Zašto apostol Pavle ne pominje Svetog Duha u ovim stihovima", isto bih i ja tebe mogao pitati. Za mišljenje, a moje je:

Milost i mir, od Boga su, ali na koji način su isti objavljeni? "Plod je pak Duha ]čijeg Duha?[ ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost...". Kako Bog daje tu istu milost i mir? Na koji način?

Poslat ču ti dar. Tko če ti ga donjeti? Ja? Ne, ali tko če ti ga poslati? Ja. A donosi ti ga onaj kome sam ja rekao/dao da ti donese. Eto, zato se Duh ne spominje u pozdravima, ali itekako se spominje njegova služba. Nevidim, kako kažeš da ti nisam rekao što mislim, kada ti cijelo vrijeme govorim o tome.

Bog je jedna osoba, u redu. Dali je onda Krist sada, u ovome trenutku Bog?

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-22, 04:06

vega wrote:"Zašto apostol Pavle ne pominje Svetog Duha u ovim stihovima", isto bih i ja tebe mogao pitati. Za mišljenje, a moje je:

Milost i mir, od Boga su, ali na koji način su isti objavljeni? "Plod je pak Duha ]čijeg Duha?[ ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost...". Kako Bog daje tu istu milost i mir? Na koji način?

Poslat ču ti dar. Tko če ti ga donjeti? Ja? Ne, ali tko če ti ga poslati? Ja. A donosi ti ga onaj kome sam ja rekao/dao da ti donese. Eto, zato se Duh ne spominje u pozdravima, ali itekako se spominje njegova služba. Nevidim, kako kažeš da ti nisam rekao što mislim, kada ti cijelo vrijeme govorim o tome.

Bog je jedna osoba, u redu. Dali je onda Krist sada, u ovome trenutku Bog?

Da,da, ali to ne piše zar ne? Kao što ne piše ni da je Bog trojedan nigde baš.Valjda bi se apostoli potrudili da bar negde napišu da od sada Bog više nije jedan, nego trojedan.Znaš nekada me zaista iznenadi kako je moguće verovati u tu doktrinu a da onda ustvari nigde ne postoji u reči Božijoj, a onda se setim da sam i sam čvrsto verovao u to jer sam tako naučen, jer sam to uzeo zdravo za gotovo.Svi veruju pa verujem i ja.Ali da je Luther imao takav stav još bi ljubili koske mrtvih ljudi, i plaćali novcem oproštenje.
Sa druge strane Bog je Duh tako da je prisutan u više mesta u isto vreme.Isus je samo jedan od oblika koje je uzeo, stoga da Isus jeste Bog manifestovan u telu.Kao što je crkva Bog manifestovan u telu Hristovom.No to ne ograničava bezgarničnog Boga zar ne? On je prisutan svuda, kao u Isusu tako i u crkvi, tako i van svega.Isus je izražena Božija reč, proizašao iz nevidljivog Boga kojeg niko nikada nije video.To što je video Mojsije nije bio Otac, ne to je bio isto Isus.Jer Boga niko nikada nije video kaže Isus.Niko nikada.Sve što je čovečanstvo moglo ikada da sazna ili da otkrije o Bogu to je Isus, ali ne Isus iz Nazareta, već večni Logos reč Božija koja je se utelovila u osobi Isusa iz Nazareta.
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-22, 13:22

Braćo, kada razgovaramo o tzv. "svetom trojstvu", onda moramo imati na umu da neke teme
... više promiču prepiranja (zapravo piše pitanja), nego Božji naum spasenja zasnovan na vjeri (1 Timoteju 1).

Upravo vidim (zato govorim) da se ovdje otvaraju mnoga nova pitanja, a na sva pitanja (ipak) nemamo odgovora. Pričati o Bogu i definirati Ga, (pre)težak je zadatak za nas, iako nam se On otkriva, ali samo koliko je potrebno, odnosno koliko mi možemo (za sada) primiti.
Osobno više volim zadržati se na onome što je sigurno i ne postavljati (vjerojatno nepotrebna) pitanja koja vode ... znamo u kojem (neželjenom) smjeru.

Ne želim ovim reći da imam nešto protiv pitanja, ili protiv bilo koje teme.
Predlažem da paralelno sa ovom temom otvorimo temu (npr.) Bog (Otac), gdje bi iznosili sve poznate biblijske činjenice o našem (Bogu) Ocu. Možemo otvoriti isto tako i temu Duh Sveti, gdje bi na isti način govorili o Duhu. O Isusu Kristu tema već postoji. Ako radimo na taj način ne možemo pogriješiti, jer slijedimo Riječ, a svi (eventualni) zaključci doći će "sami po sebi" u pravo vrijeme (kao vjetar Very Happy ).
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-22, 13:57

Što se tiče tzv. "svetog trojstva", da netko ne bi bio sablažnjen, ja vjerujem (također) da je Otac Bog, Duh Sveti Bog i Isus Krist (taj isti) Bog. Dakle Bog je jedan, jedna osobnost, u biti jedna osoba.
Smatram da je, kako nezgrapno, tako i pogrešno Boga dijeliti na tri, kako neki (još nezgrapnije) kažu različite osobe. Nadalje, smatram da je pogrešno Boga simplificirati (pojednostaviti) na "sveto trojstvo", a ako bi Ga pojednostavljivali, onda Ga pojednostavimo onako kako je u našu korist, kako je biblijski, u Isusa Krista. Jer tko ima Sina Božjega, ima i Oca i Duha. Amen.
Zato jer ... itd. Very Happy
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum