Logirajte se na forum
(ako se ne želite logirati sada, izaberite "Do not display again")

Join the forum, it's quick and easy

Logirajte se na forum
(ako se ne želite logirati sada, izaberite "Do not display again")
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

+5
anče
neaktivan
Diana
amos
Čovjek & Riječ
9 posters

Page 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2009-12-22, 14:15

Čovjek & Riječ wrote:Što se tiče tzv. "svetog trojstva", da netko ne bi bio sablažnjen, ja vjerujem (također) da je Otac Bog, Duh Sveti Bog i Isus Krist (taj isti) Bog. Dakle Bog je jedan, jedna osobnost, u biti jedna osoba.
Smatram da je, kako nezgrapno, tako i pogrešno Boga dijeliti na tri, kako neki (još nezgrapnije) kažu različite osobe. Nadalje, smatram da je pogrešno Boga simplificirati (pojednostaviti) na "sveto trojstvo", a ako bi Ga pojednostavljivali, onda Ga pojednostavimo onako kako je u našu korist, kako je biblijski, u Isusa Krista. Jer tko ima Sina Božjega, ima i Oca i Duha. Amen.
Zato jer ... itd. Very Happy


Slažem se. Smatram da sam rekao ono što sam imao za reći, nema smisla dalje ići baš iz razloga koji si naveo, pa kako god, na koncu je svakome od nas dano da vjerujemo. A dok vjerujemo Kristovoj riječi, i čuvamo tu riječ, nečemo zalutati, greške se svakome dešavaju, ali: "vjeran je on i pravedan: otpustit će nam grijehe i očistiti nas od svake nepravde." i to je da i amen!

Krist sa vama!

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-22, 15:02

vega wrote:
Slažem se. Smatram da sam rekao ono što sam imao za reći, nema smisla dalje ići baš iz razloga koji si naveo, pa kako god, na koncu je svakome od nas dano da vjerujemo. A dok vjerujemo Kristovoj riječi, i čuvamo tu riječ, nečemo zalutati, greške se svakome dešavaju, ali: "vjeran je on i pravedan: otpustit će nam grijehe i očistiti nas od svake nepravde." i to je da i amen!

Krist sa vama!
čovijek&riječ wrote:Braćo, kada razgovaramo o tzv. "svetom trojstvu", onda moramo imati na umu da neke teme
... više promiču prepiranja (zapravo piše pitanja), nego Božji naum spasenja zasnovan na vjeri (1 Timoteju 1).

Upravo
vidim (zato govorim) da se ovdje otvaraju mnoga nova pitanja....

Ispravna doktrina a loš stav srca ništa ne vredi.Ali neispravna doktrina dobar stav srca neizbežno dovode do toga da se doktrina jednog dana ispravi.Ja verujem i vidim da obojica imate dobar stav srca, tako da ne slaganja oko doktrine nisu toliko bitna.Bog je taj koji daje otkrivenje u svakom slučaju, i ako smo nešto primili nemamo se pravo ni hvaliti ni uzdizati jedni iznad drugih, već naprotiv biti strpljivi.Tako da eto slažem se sa vašim stavovima. SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Icon_biggrin
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-22, 17:08

amos wrote:... Ja verujem i vidim da obojica imate dobar stav srca, tako da ne slaganja oko doktrine nisu toliko bitna ...
Ja vidim da svi mi imamo dobar stav srca, koji proizlazi, ja vjerujem, od Duha koji živi u nama i to me veseli. Što se tiče ne slaganja oko doktrine, ja ih zapravo ne vidim.
Koja su to neslaganja ?
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-22, 18:00

amos wrote:... Pa mislim na tri osobe Boga i jedne osobe Boga ...
Da, ali u čemu je različitost ? Što sam ja rekao, a što si ti rekao (što je) različito tome ?
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-22, 18:08

amos wrote:... Zašto apostol Pavle ne pominje Svetog Duha u ovim stihovima,ipak je to poveći broj poslanica? ...
Vjerujem da ti ovdje, brate misliš na to da je Duh Sveti ustvari Otac i zato se (niti) ne spominje na ovim mjestima ? Po toj istoj logici, zar i Sin nije Otac (ja i Otac jedno smo, tko je vidio Oca vidio je mene itd.) ?
Ako Sin kaže Otac će poslati Duha, to znači da Duh dolazi (poslan) od Oca. Ali Duh je došao, a Otac je "ostao" u nebesima, zar ne ? Nije (nikad) došao na zemlju.
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-22, 18:41

Definitivno, ako je je Otac Duh Sveti, onda se Sveti Duh nalazi u Isusu i tako to telo postaje Bog utelovljeni.Ne možeš reći da je Isus iz Nazareta samo Bog, on je i čovek i u tom čoveku Bog u punini.Tako nešto slično je i danas sa jednim nanovorođenim vernikom.Bog je u njemu, samo ne kao u Isusu jer je u Isusu bio u punini.Bog je Duh, i ne verujem da postoji Duh Otac koji šalje Svetog Duha, već sam On se vraća nazad i izliva se na crkvu.Sve jedan isti Duh.Isti u Isusu, isti u crkvi, isti na nebu isti na zemlji.Unutra i napolju i u svemu sve.Taj Duh je osoba koja je i u ulozi Oca, i prebiva u Isusu, i sada na kraju taj isti Duh prebiva u crkvi(mislim pritom na nanovo rođene vernike.)
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by anče 2009-12-22, 22:12

Pavle je rekao da je Bog bio u Hristu. Ako je Isus čovek, (a znamo da jeste), bio telo u kojem se nastanilo božanstvo potpuno, onda tu nemamo dva Boga, niti tri. Imamo čoveka kojeg je Bog Otac stvorio i time je to telo postalo Njegov Sin. Kako postoji dan kada je stvoren ovaj Sin ima početak i time nije večan kao što mnogi veruju da bi od njega načinili Boga (jer Bog jeste večan, bez početka i kraja). U tom Ljubljenom Sinu se Otac nastanio u punini.
Biblija nas uči da je u početku bila Reč i da se ta Reč utelotvorila, Isus je bio Bog zato što je ta reč bila u Njemu. Takodje nas uči da je Bog Duh i da Boga niko nije video, što je i normalno jer se Duh ne može videti. Bog je uzeo obličje čoveka i time postao naš rodjak Otkupitelj. Niži od andjela, a opet viši od čoveka, jer krv nitijednog smrtnika nije mogla da plati cenu greha, za tu cenu je bila potrebna bezgrešna krv. Zato se Isus rodio bez sexualnog akta, bio je stvoren Božijom izgovorenom Rečju, oformljen bez greha na sebi. Biblija nas uči da je Marija začela po Duhu Svetom, zatim da je Bog Otac njegov otac. Biblija nije kontradiktorna sebi već krije tajnu pobožnosti, da je Bog taj Duh i da se u punini nastanio u telu, čoveku Isus. Time je Isus posrednik izmedju Boga i ljudi i jedini put do Boga.
Trebamo biti svesni da Duh nema levu ili desnu stranu i kada se kaže da je Isus seo sa desne strane Oca misli se na predaju autoriteta. Kroz Isusa će Bog suditi svet i dat Mu je sav autoritet i na nebu i na zemlji. Isus je postao i Gospod i Hrist. Velika tajna pobožnosti Bog i čovek su postali jedno. Zato se kaže da je prvorodjeni medju braćom jer i nas Bog želi krstiti Svojim Duhom i nastaniti se u nama da bismo postali hram Duha Svetog, s tim što se taj Duh koji je prebivavo u Isusu u punini sada razdelio i svako od nas ima samo deo porcije.

anče

Broj postova : 94
Join date : 2009-10-22

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-22, 23:59

amos wrote:Definitivno, ako je je Otac Duh Sveti, onda se Sveti Duh nalazi u Isusu i tako to telo postaje Bog utelovljeni.Ne možeš reći da je Isus iz Nazareta samo Bog, on je i čovek i u tom čoveku Bog u punini.Tako nešto slično je i danas sa jednim nanovorođenim vernikom.Bog je u njemu, samo ne kao u Isusu jer je u Isusu bio u punini.Bog je Duh, i ne verujem da postoji Duh Otac koji šalje Svetog Duha, već sam On se vraća nazad i izliva se na crkvu.Sve jedan isti Duh.Isti u Isusu, isti u crkvi, isti na nebu isti na zemlji.Unutra i napolju i u svemu sve.Taj Duh je osoba koja je i u ulozi Oca, i prebiva u Isusu, i sada na kraju taj isti Duh prebiva u crkvi(mislim pritom na nanovo rođene vernike.)
Ipak je dobro dodati neki stih promotrimo:
Isaija 9.6 Jer, dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plećima mu je vlast. Ime mu je:
Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mironosni.
U isto vreme i sin a zvaće se otac i savetnik.A sin.
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-23, 03:37

anče wrote:Pavle je rekao da je Bog bio u Hristu. Ako je Isus čovek,..............nas ima samo deo porcije.
Divno SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Icon_cheers ! AMEN!!!
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-23, 12:27

anče wrote:Pavle je rekao da je Bog bio u Hristu. Ako je Isus čovek, (a znamo da jeste), bio telo u kojem se nastanilo božanstvo potpuno, onda tu nemamo dva Boga, niti tri. Imamo čoveka kojeg je Bog Otac stvorio i time je to telo postalo Njegov Sin. Kako postoji dan kada je stvoren ovaj Sin ima početak i time nije večan kao što mnogi veruju da bi od njega načinili Boga (jer Bog jeste večan, bez početka i kraja). U tom Ljubljenom Sinu se Otac nastanio u punini ... taj Duh koji je prebivavo u Isusu u punini sada razdelio i svako od nas ima samo deo porcije.
Gdje je, sestro u Kristu, Pavle rekao da je Bog bio u Kristu ?

Tako je, nemamo dva niti tri Boga, Bog je jedan, međutim Sin nije stvoren, Sin je rođen. Sin nije stvorenje Božje, On je Božji Sin. Sin je rođen od Oca po Njegovom Duhu Svetome, odnosno Njegovom Riječju (što je isto), utjelovljen postao Sin čovječji. Na isti način rađamo se i mi, odozgor, od Duha Svetoga (odnosno Riječi, što je isto). Dakle, naš Otac i Kristov je jedan, te isti Otac. Duh kojega nam On daje nije razdijeljen, već nam je dan u svoj svojoj biti i punini. Obzirom da smo u istom Duhu i Istini koji živi u nama, mi smo jedno (Crkva je Tijelo Kristovo) sa Ocem i sa Sinom :

I slavu koju si ti dao meni (Oče) ja dadoh njima: da budu jedno kao što smo mi jedno - ja u njima i ti u meni, da tako budu savršeno jedno da svijet upozna da si me ti poslao i ljubio njih kao što si mene ljubio. (Iva 17:22)

i takvi ne podliježu ničijem sudu. Što se tiče anđela, oni su također podloženi sudu onih u kojima Duh Sveti živi :

Ne znate li da ćemo suditi anđele, kamo li ne ono svagdanje ? (1Ko 6:3)

Amen !
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-23, 13:01

Čovjek & Riječ wrote:
Gdje je, sestro u Kristu, Pavle rekao da je Bog bio u Kristu ?
Verujem brate da ovaj stih govori o tome.
Kološanima 2.8 Pazite da vas tko ne odvuče mudrovanjem i ispraznim zavaravanjem što se oslanja na predaju ljudsku, na počela svijeta, a ne na Krista. 9 Jer u njemu tjelesno prebiva sva punina božanstva; te ste i vi 10 ispunjeni u njemu, koji je glava svakoga Vrhovništva i Vlasti.
Tako je, nemamo dva niti tri Boga, Bog je jedan, međutim Sin nije stvoren, Sin je rođen. Sin nije stvorenje Božje, On je Božji Sin. Sin je rođen od Oca po Njegovom Duhu Svetome, odnosno Njegovom Riječju (što je isto), utjelovljen postao Sin čovječji. Na isti način rađamo se i mi, odozgor, od Duha Svetoga (odnosno Riječi, što je isto). Dakle, naš Otac i Kristov je jedan, te isti Otac. Duh kojega nam On daje nije razdijeljen, već nam je dan u svoj svojoj biti i punini. Obzirom da smo u istom Duhu i Istini koji živi u nama, mi smo jedno (Crkva je Tijelo Kristovo) sa Ocem i sa Sinom :
Amen.Sin je definitivno rođen, no pak sa druge strane nije došlo do seksualnog kontakta, već je rečju stvoren u utrobi Marije.Tako da On sam jeste rođen i sin je, ali u istovreme je i stvoren no toga ne čini stvorenjem, već sinom.

I slavu koju si ti dao meni (Oče) ja dadoh njima: da budu jedno kao što smo mi jedno - ja u njima i ti u meni, da tako budu savršeno jedno da svijet upozna da si me ti poslao i ljubio njih kao što si mene ljubio. (Iva 17:22)
i takvi ne podliježu ničijem sudu. Što se tiče anđela, oni su također podloženi sudu onih u kojima Duh Sveti živi :
Ne znate li da ćemo suditi anđele, kamo li ne ono svagdanje ? (1Ko 6:3)
Amen !
Amen!
Nadam se da se niko neće uvrediti što sam se umešao malo .Nekada različita terminologija može učiniti da izgleda da drugačije gledamo stvari.Tako da brate razumem tvoju reakciju, naročiti što znam da Jehovini svedoci recimo veruju da je Isus tek neko stvorenje Božije i time omalovažavaju ono što On ustvari jeste.Zato je slažem se bitno naglasiti da On nije stvorenje već sin Božiji, odnosno sam Bog manifestovan u telu.
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-23, 13:15

amos wrote:Verujem brate da ovaj stih govori o tome ...
Radi se o tome da se sestra (vjerojatno) nezgrapno izrazila. Mišljenja sam da moramo paziti na naše izražavanje, jer naše riječi su vrlo bitne, moraju odražavati Istinu. Dakle, Bog nije bio (prošlo vrijeme) On jest (sada) Isus Krist. Jednom si rekao brate da je (L)ljubav korektivna, dobro si to rekao Very Happy
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2009-12-23, 14:02

Čovjek & Riječ wrote:
amos wrote:Verujem brate da ovaj stih govori o tome ...
Radi se o tome da se sestra (vjerojatno) nezgrapno izrazila. Mišljenja sam da moramo paziti na naše izražavanje, jer naše riječi su vrlo bitne, moraju odražavati Istinu. Dakle, Bog nije bio (prošlo vrijeme) On jest (sada) Isus Krist. Jednom si rekao brate da je (L)ljubav korektivna, dobro si to rekao Very Happy
E slažem se, dobro je da ispravljamo jedni druge, zato smo zelo a ne pojedinci SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Icon_biggrin .Ponekad mi nešto kažemo misleći da strana koju slušamo zna kompletan naš stav i onda to izgleda skroz drugačije nego ono što smo mislili, mada nije tajna da umem i sam da se ne složim sa njom, no nije tajna da ona ume biti nekad upravu a ja ne. Zato smo tu brate da rastemo u spoznaji , i da služimo jedni drugima u meri koja nam je dana SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Icon_biggrin .
Pozdravljam te brate , dopuna ti je na mestu.
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by anče 2009-12-23, 16:58

Gdje je, sestro u Kristu, Pavle rekao da je Bog bio u Kristu ?
2Co 5:19 Jer Bog bješe u Hristu, i svijet pomiri sa sobom ne primivši im grijeha njihovijeh, i metnuvši u nas riječ pomirenja.

anče

Broj postova : 94
Join date : 2009-10-22

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-24, 10:29

anče wrote:2Co 5:19 Jer Bog bješe u Hristu, i svijet pomiri sa sobom ne primivši im grijeha njihovijeh, i metnuvši u nas riječ pomirenja.

Hvala sestro anče, ti si prenijela točno ono što si pročitala.
Međutim (i dalje) mislim da je ovaj gornji (divan) stih nezgrapno preveden, što, dakako, nema nikakve veze s tobom. Ovako bi se moglo protumačiti da je Bog bio (prošlo vrijeme) u Kristu, što nije tako. Nemam namjeru ulaziti sada, ovdje, u "seciranje" ovog stiha, ali više mi se sviđa ovako :

Jer Bog je u Kristu svijet sa sobom pomirio ne ubrajajući im opačina njihovih i polažući u nas Riječ pomirenja. (2Ko 5:19)

Slažeš se ? Very Happy
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-24, 10:34

amos wrote:... zato smo telo a ne pojedinci ... Zato smo tu brate da rastemo u spoznaji , i da služimo jedni drugima u meri koja nam je dana ...
Amen, na slavu Božju ! Very Happy
Još bih ovdje dodao ono što vjerujem, a to je da smo Tijelo tek onda kada ... istinujući u ljubavi poradimo te sve uzraste u Njega, koji je Glava, Krist ... dok svi ne prispijemo do jedinstva vjere i spoznaje Sina Božjega, do čovjeka savršena ... (Efe 4)
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by anče 2009-12-24, 14:44

Čovjek & Riječ wrote:
anče wrote:2Co 5:19 Jer Bog bješe u Hristu, i svijet pomiri sa sobom ne primivši im grijeha njihovijeh, i metnuvši u nas riječ pomirenja.

Hvala sestro anče, ti si prenijela točno ono što si pročitala.
Međutim (i dalje) mislim da je ovaj gornji (divan) stih nezgrapno preveden, što, dakako, nema nikakve veze s tobom. Ovako bi se moglo protumačiti da je Bog bio (prošlo vrijeme) u Kristu, što nije tako. Nemam namjeru ulaziti sada, ovdje, u "seciranje" ovog stiha, ali više mi se sviđa ovako :

Jer Bog je u Kristu svijet sa sobom pomirio ne ubrajajući im opačina njihovih i polažući u nas Riječ pomirenja. (2Ko 5:19)

Slažeš se ? Very Happy

KJ verzija: 2Co 5:19 To wit, that God was in Christ, reconciling the world unto himself, not imputing their trespasses unto them; and hath committed unto us the word of reconciliation. (engleski)
Luterova verzija:2Co 5:19 Denn Gott war in Christus und versohnte die Welt mit sich selber und rechnete ihnen ihre....... (nemački)
Roharčik: 2Co 5:19 jako že Boh bol v Kristovi mieriac so sebou svet,......... ( slovači )

Ne znam šta da ti kažem brate, svi ovi prevodi su isti po tom pitanju i prošlog su vremena. Nemački ne znam, ali suprug ga odlično govori i kaže da je to prošlo vreme kao i u KJ i u slovačkom. Mislim da se tu ne radi da li nam se svidja ili ne, zar ne?


Very Happy lijep pozdrav

anče

Broj postova : 94
Join date : 2009-10-22

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2009-12-24, 14:48

Čovjek & Riječ wrote:
amos wrote:... zato smo telo a ne pojedinci ... Zato smo tu brate da rastemo u spoznaji , i da služimo jedni drugima u meri koja nam je dana ...
Amen, na slavu Božju ! Very Happy
Još bih ovdje dodao ono što vjerujem, a to je da smo Tijelo tek onda kada ... istinujući u ljubavi poradimo te sve uzraste u Njega, koji je Glava, Krist ... dok svi ne prispijemo do jedinstva vjere i spoznaje Sina Božjega, do čovjeka savršena ... (Efe 4)

Baš tako! Iako Pavle spominje "mljeko" i "tvrdu hranu" kao djeci i odraslima u Kristu, smatram da ako je čovjek (bez obzira na uzrast, kako Duhovni tako i tjelesni) doista upoznao Krista, obratio se, i povjerovao Riječi, tada su plodovi/rodivi Duha, to jest djela Božjega u dotičnome - NEIZBJEŽNA! Zato se i zove "novi stvor", iz toga razloga Pavle kaže: "niti je što obrezanje, niti neobrezanje, nego novina Duha/novi stvor". A uzrast, to jest, napredovanje toga novog stvorenja je (po meni) najbolje opisano u 2. Petrovoj 1, 3-8: "Doista, po spoznaji njega, koji nas pozva slavom svojom i krepošću, božanska nas je snaga njegova obdarila svime za život i pobožnost. Time smo obdareni dragocjenim, najvećim obećanjima da po njima postanete zajedničari božanske naravi umakavši pokvarenosti koja je u svijetu zbog požude. Zbog toga svim marom prionite: vjerom osigurajte krepost, krepošću spoznaje, spoznanjem uzdržljivost, uzdržljivošću postojanost, postojanošću pobožnost, pobožnošću bratoljublje, bratoljubljem ljubav. Jer ako to imate i u tom napredujete, nećete biti besposleni i neplodni za spoznanje Isusa Krista."

I citirat ču jednoga brata iz amerike: "Može li čovijek prva tri dana u mjesecu pojesti toliko hrane da mu bude dovoljno za cijeli mjesec? Nemože! Na isti način, u duhovnome smislu, mi nemožemo živjeti od te i te prekrasne službe i tog i tog divnog Božjeg pohođenja, več se svaki dan trebamo ispunjavati Riječju i vjerom, za duhovni rast. Te naravno molitvom." Mislim da je pouka jasna.
Božji blagoslov

P.S. Kako ovo nema veze sa temom...Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-24, 15:17

vega wrote:... plodovi/rodivi Duha, to jest djela Božjega u dotičnome - NEIZBJEŽNA! ...
P.S. Kako ovo nema veze sa temom...Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
U pravu si nema veze s temom, ali mi možemo sebi dopustiti malo slobode zar ne ? Uostalom generalna tema nam je radosna vijest, odnosno Božji blagoslov Very Happy
U potpunosti se slažem, vjerujem kao i ti plodovi vjere su neizbježni. Uostalom stablo raste iz sjemena i treba se nečim hraniti dok ne donese plodove. Ja vjerujem da je hrana Života najbolja za najbolje plodove Very Happy
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by anče 2009-12-24, 16:12

Da ne bude zabune ja verujem da je Isus sada Gospod i Hrist , ne da je samo bio.

anče

Broj postova : 94
Join date : 2009-10-22

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2009-12-26, 01:11

anče wrote:Da ne bude zabune ja verujem da je Isus sada Gospod i Hrist , ne da je samo bio.
To je jasno sestro, nisam ni mislio drugačije ! SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Icon_biggrin
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2010-01-04, 03:28

Dodao bih u cilju pojašnjavanja onoga što verujem kada je u pitanju jedinstvo Boga još jedan jako zanimljiv stih.
1 Korinćanima 8.5 Jer sve kad bi i bilo nazovibogova ili na nebu ili na zemlji - kao što ima mnogo bogova i mnogo gospodara! -
6 nama je jedan Bog, Otac, od koga je sve, a mi za njega; i jedan Gospodin, Isus Krist, po kome je sve, i mi po njemu.

Lično verujem i slažem se sa apostolom Pavlom.On ne kaže ovde nama je jedan Bog Otac, Sin i Duh.Ne on kaže nama je jedan Bog Otac zar ne? Pitam se zašto je kod definisanja božanstva ispustio Svetog Duha.Ja verujem da je zato što sam apostol Pavle je znao da je Bog jedan i jedna Božanska osoba, Otac koji je se otkrio u osobi Isusa iz Nazareta tako što je On sam koji je Duh prebivao u punini u Njemu..Uvek ta jedna osoba Boga od postanja do otkrivenja.Naravno ako ćemo razmatrati apostol Pavle kaže da je Od Oca sve, pa čak i sam Isus koji je reč Očeva.A po Isusu je sve stvoreno jer naravno Bog je rečju sve stvorio.Kako kada se stvari postave u ispravan odnos sve postaje jasno i misterije kao što je trojstvo bivaju demistifikovane i sve jasno kao dan.Tako onda nema potrebe da prihvatamo nešto što ne razumemo i odbacimo nešto što je posve razumljivo, i utemeljeno u pismu, nego naprotiv zagledamo se u pismo i verujemo u ono što piše, meni je to mnogo jednostavnije sada, mada nije uvek bilo moram da priznam.
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Čovjek & Riječ 2010-01-04, 16:00

amos wrote:Dodao bih u cilju pojašnjavanja onoga što verujem kada je u pitanju jedinstvo Boga još jedan jako zanimljiv stih ... nama je jedan Bog, Otac, od koga je sve, a mi za njega; i jedan Gospodin, Isus Krist, po kome je sve, i mi po Njemu.

... On ne kaže ovde nama je jedan Bog Otac, Sin i Duh.Ne on kaže nama je jedan Bog Otac zar ne? Pitam se zašto je kod definisanja božanstva ispustio Svetog Duha ...
Amen brate, ja vjerujem da (ni)je ispustio Duha Svetoga radi toga što u nama, upravo po Ocu i po Njegovu Sinu Isusu Kristu, kojega je Otac poslao, a mi prihvatili, živi Duh Sveti, koji se još zove i Kristov Duh.
Amen.
Čovjek & Riječ
Čovjek & Riječ

Broj postova : 806
Join date : 2008-10-12

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by neaktivan 2010-01-09, 12:54

amos wrote:Lično verujem i slažem se sa apostolom Pavlom.On ne kaže ovde nama je jedan Bog Otac, Sin i Duh.Ne on kaže nama je jedan Bog Otac zar ne? Pitam se zašto je kod definisanja božanstva ispustio Svetog Duha.Ja verujem da je zato što sam apostol Pavle je znao da je Bog jedan i jedna Božanska osoba, Otac koji je se otkrio u osobi Isusa iz Nazareta tako što je On sam koji je Duh prebivao u punini u Njemu..Uvek ta jedna osoba Boga od postanja do otkrivenja.
"Pitam se zašto je kod definisanja božanstva ispustio Svetog Duha." Pa ako bi tako gledao, onda bih ja mogao reči da je na isti način "ispustio" božanstvo Sina. Naravno, to nije slučaj, več se to samo po sebi podrazumjeva? Zar ne? Ono što ja vjerujem jest da je govorio da je isti Bog koji čini sve, bez obzira koja je "osoba" u pitanju, opet je to jedan Bog. Jer Krist jest Bog zar ne? Isto tako je i Otac Bog, i Duh Sveti.

amos wrote:Naravno ako ćemo razmatrati apostol Pavle kaže da je Od Oca sve, pa čak i sam Isus koji je reč Očeva.A po Isusu je sve stvoreno jer naravno Bog je rečju sve stvorio.Kako kada se stvari postave u ispravan odnos sve postaje jasno i misterije kao što je trojstvo bivaju demistifikovane i sve jasno kao dan.Tako onda nema potrebe da prihvatamo nešto što ne razumemo i odbacimo nešto što je posve razumljivo, i utemeljeno u pismu, nego naprotiv zagledamo se u pismo i verujemo u ono što piše, meni je to mnogo jednostavnije sada, mada nije uvek bilo moram da priznam.

Razlog moga komentiranja jest ovaj: "Kako kada se stvari postave u ispravan odnos (možeš li to malo pojasniti?) sve postaje jasno i misterije kao što je trojstvo bivaju demistifikovane i sve jasno kao dan." Nevidim zašto trojstvo stavljaš kao neispravno, i kao misteriju. Jer na ovaj način: "nema potrebe da prihvatamo nešto što ne razumemo i odbacimo nešto što je posve razumljivo" prihvaćamo ono što razumijemo, a ja trojstvo razumijem vrlo jasno.

neaktivan

Broj postova : 126
Join date : 2009-12-06
Lokacija : Zemlja

http://www.illbehonest.com/

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by amos 2010-01-09, 13:33

vega wrote:
Razlog moga komentiranja jest ovaj: "Kako kada se stvari postave u ispravan odnos (možeš li to malo pojasniti?) sve postaje jasno i misterije kao što je trojstvo bivaju demistifikovane i sve jasno kao dan." Nevidim zašto trojstvo stavljaš kao neispravno, i kao misteriju. Jer na ovaj način: "nema potrebe da prihvatamo nešto što ne razumemo i odbacimo nešto što je posve razumljivo" prihvaćamo ono što razumijemo, a ja trojstvo razumijem vrlo jasno.

Pa onda ti razumeš nešto što nijedan teolog ne razume.Jer jedna od misterija je baš ta kako Bog može da bude jedan a u isto vreme trojica.Objašnjnje sledi, mi kao ljudi smo ograničeni da razumemo Boga ali smo dužni da verujemo u doktrinu o Trojici.I kada kažem misteriju trojstva onda koristim termine kojima se objašnjava trojstvo u trojičarskim organizacijama.Sve što je misteriozno je i nerazumljivo zar ne? Teško je uklopititi doktrinu koja je započela svoje stvaranje tek 325 godine na prvom saboru, a dovršena još kasnije 381 godine na drugom saboru, sa najcentralnijim verovanjem da je Bog Jedan definisana prvom zapovešću i neprekidnim verovanjem Jevreja koji su bili crkva pre nas..Od tada je se zapetljalo takvo klupko jer kako objasniti da je Bog Jedan, pa obavićemo to velom misterije i kraj.Dali znaš da je od 325 godine kada je potvrđeno Isusovo Božanstvo do 381 godine nije ni postojalo trojstvo kao Jedan Bog, nego tek 381 se dodaje i Sveti Duh.
Dali si igde primetio da apostol Pavle razjašnjava da je Bog trojica, izvini ali ako je imao toliko problema da objasni da sada više ne treba da se obrezuju zamisli koliko bi tek trebao da potroši reči da objasni jevrejima da Bog više nije jedan već tri Božanske osobe.Ali nigde toga nema, ni u jednom stihu iz biblije se ne pominje da je Bog tri Božanske osobe.Pitam se zašto? Ja verujem zato što je apostol Pavle jasno znao da je Jedan Bog Otac, koji je se nastanio u punini u telo koje je Isus Hrist i time to telo je postalo utelovljeni Bog.
Kako ćemo ovaj stih ukopiti u teoriju o Trojici u Jednom Bogu?
Dela 2.36 Pouzdano dakle neka znade sav dom Izraelov da je toga Isusa kojega vi razapeste Bog učinio i Gospodinom i Kristom.
Kako je Bog učinio Isusa Gospodom i Hristom? Učinio? Ako je oduvek bio sin deo trojedinog Boga, kako je onda učinjen?
Ja verujem da je telo koje se nazivalo Isus iz Nazareta koje je bilo sin Boga živoga jer je devičanski začet postalo Bogom kada se Sveti Duh u punini naselio u Njega i na taj način ga učinilo Bogom jer se Otac nastanio i objavio u Njemu.
Kako ti objašnjavaš ovaj stih?
amos
amos

Broj postova : 534
Join date : 2009-09-22
Age : 44

Back to top Go down

SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI) - Page 2 Empty Re: SV. TROJSTVO (OTAC, SIN I DUH SVETI)

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum